Ortopedický magazín logo

Reklama

Tropické noci sú u nás stále častejšie

Tropické noci sú u nás stále častejšie

Tropické noci, keď nočné minimum teploty vzduchu neklesne pod 20 stupňov Celzia, sú na území Slovenska nielen čoraz častejším fenoménom, ale aj vzhľadom na nie celkom presne stanovené kritérium ich identifikácie (na základe denného minima teploty vzduchu) dochádza i k nezanedbateľnému podhodnocovaniu ich reálneho počtu. Uvádza to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe, odvolávajúc sa na analýzu. 

Z nej vyplýva, že skutočný počet tropických nocí podľa nočných miním bol v období rokov 2004 – 2021 o 20,9 percenta vyšší než podľa celodenných miním. V letných mesiacoch (jún, júl, august), keď sa vyskytuje drvivá väčšina tropických nocí, ich bolo podľa nočných miním identifikovaných o 20,2 percenta viac. Ako doplnili meteorológovia, mimo leta až o 58,8 percenta viac.

Meteorológovia uvádzajú, že tropické noci nepríjemne ovplyvňujú obvyklý spánkový režim. Na Slovensku v doterajšom priebehu tohto leta im čelili obyvatelia už viackrát a nevyhnú sa im ani v nasledujúcich dňoch. Horúce počasie môže v pondelok a utorok (26. a 27. 7.) zasiahnuť najmä južné okresy Slovenska. Teploty tam môžu vystúpiť od 33 až do 38 stupňov Celzia. SHMÚ preto vydal výstrahu prvého a druhého stupňa.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This