Ortopedický magazín logo

Reklama

Tím vedcov z MIT prišiel na to, ako detekovať obsah vzorky vzduchu ešte väčšie citlivejšie ako pes

Na MIT detekovali vzorky vzduchu citlivo ako pes

Foto: ilustračné, Envato Elements

Pes je už dávno využívaný profesionálmi na vyhľadávanie zbraní, drog, výbušnín a iných materiálov. Okrem kriminológie vie byť užitočný aj v medicíne a to nie len ako skvelý terapeut. Už dávno sa ukázalo, že pes má cit alebo konkrétne čuch na rôzne druhy rakoviny. V niektorých prípadoch, mali psy pri detekovaní rakoviny prostaty úspešnosť až 99%. Vedci z MIT sa nimi nechali inšpirovať a prišli s jedinečným systémom, ktorý dokáže detekovať chemický a mikrobiálny obsah vzorky vzduchu s ešte väčšou citlivosťou ako psí nos. Systém postavili na procese strojového učenia, ktorý dokáže identifikovať charakteristické vlastnosti vzoriek vzduchu nesúcich choroby.

Tréning psov je predovšetkým časovo náročný, trvá niekoľko mesiacov, niekedy roky a nie vždy sa vydarí. Doteraz boli však pri rôznych testoch neporaziteľný. Ich čuch bol presnejší ako doteraz známe technológie. V budúcnosti však možno prídu o jednu zo svojich úloh. Vedci z Massachusetts Institute of Technology prichádzajú s výrazným posunom. Štúdiu zverejnil portál ScienceDaily.

Senzor sa zmestí do mobilného telefónu

Systém by mal byť tak miniatúrny, že by mohol byť súčasťou našich mobilných telefónov. Mal by však obsahovať čuchové senzory podobné tým, ktoré majú cicavce, aby vedel vyhodnocovať okolité látky v aktuálnom čase. Takéto systémy by podľa autorov mohli včas varovať na príznaky ochorenia. Mali by poskytnúť skoršiu detekciu, ako skríningové testovanie. Samozrejmosťou by bolo rozpoznávanie dymu alebo únikajúceho plynu.

Obstál v teste so psami

Autori výskumu podrobili svoju technológiu testu. Porovnávali 50 vzoriek moču od pacientov s potvrdenou diagnózou rakoviny prostaty. Rovnako s močom, ktorý patril zdravým jedincom. Všetky vzorky nechali vyhodnotiť psami aj detekčným systémom. Pri testovaní rovnakých vzoriek sa nový systém výsledkami vyrovnal psom. Obe metódy priniesli úspešnosť v detekcii na úrovni 70 percent. Systém by v budúcnosti mohol byť nápomocný aj pri pandémiách akou je COVID-19.

Redakcia, zdroj: ScienceDaily

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This