Ortopedický magazín logo

Reklama

Technika memorovania LOCI – vznikla pred viac ako 2000 rokmi a používal ju aj Sherlock Holmes

Technika memorovania LOCI

Foto: Envato Elements

Najznámejší literárny detektív Sherlock Holmes si nespočetné množstvo detailov pamätal tak, že si predstavoval ich ukladanie do svojho „pamäťového paláca“. Ide o techniku nazvanú LOCI, ktorá pochádza už zo starovekého Grécka. Teraz vedci definitívne potvrdili, že skutočne funguje a to nielen na vytvorenie dlhotrvajúcich spomienok.

Pamäťové cesty, ktoré poznali už v staroveku

Podstatou tejto techniky je vlastne vytvorenie akejsi mentálnej cesty, čo predstavuje rad za sebou logicky nadväzujúcich objektov v známom prostredí. K týmto objektom pomocou vizualizácie postupne pripájame informácie, ktoré si chceme zapamätať. Stručne povedané, to vlastne znamená, že informácie si „ukladáme“ na konkrétne miesto, ktoré veľmi dobre poznáme a ktoré ostáva nemenné.

Metóda Loci je teda založená na tvorbe pomocnej trasy, na ktorej jednotlivých zastávkach si ukladáme informácie. Starí Gréci, ale aj Rimania túto techniku využívali najmä vtedy, ak si chceli zapamätať hlavné body svojich prejavov. Poznali ju najväčší rétori svojej doby a mnohokrát im pri verejných vystúpeniach pomohla. Vedci z popredných svetových univerzít nedávno dokázali, že sa nejedná o mýtus, ale že táto jedinečná metóda skutočne funguje.

Vynikajúca efektivita

Neurovedkyňu Isabellu Wagnerovú z Viedenskej univerzity a hlavnú autorku najnovšej štúdie o metóde LOCI odjakživa fascinovala pamäť a jej netušené možnosti. Jej tím na výskum pamäte potreboval veľmi nadaných jedincov z celého sveta. Pokusy však prebiehali tak na „pamäťových génioch“ ako aj na bežných, netrénovaných ľuďoch. Skúmanie rôznych metód memorovania (LOCI, tréning pracovnej pamäte a i.) pomocou magnetickej rezonancie ukázalo, že práve technika LOCI funguje najlepšie. Jedinci, ktorí si pamäť zlepšovali touto starodávnou metódou mali najlepšie výsledky v krátkodobých ale aj dlhodobých spomienkach (tím vedcov sa k nim vrátil 4 mesiace po prvých testoch).

Magnetická rezonancia tiež ukázala veľmi zaujímavý fakt a to ten, že nižšia mozgová aktivita vedie k lepšej pamäti. To pravdepodobne súvisí s tým, že metóda LOCI je mimoriadne efektívna a oproti iným metódam aj pomerne nenáročná.

Doktorka Wagnerová však priznáva, že ich štúdia sa venovala výhradne memorovania slov, takže jej výsledky sa môžu líšiť napríklad pri číslach, alebo abstraktných znakoch. 

Napriek tomu je jasné, že metóda LOCI funguje a predstavuje zaručený spôsob ako pozitívne ovplyvniť svoju pamäť.

Technika memorovania LOCI
Foto: ilustračné, Envato Elements

Zíde z očí, zíde z…

Na záver treba dodať, že metóda LOCI funguje skvele preto, že k istej dôvernej skupine informácií si v hlave priradíme nové poznatky formou vizualizácie. Pri spätnom spomínaní je preto omnoho ľahšie rozpamätať sa na jednotlivé časti dôverne známeho reťazca ako len na holé informácie. 

Vysoká miera vizualizácie nám tak pomáha zapamätať si veľké množstvo nových informácií. Azda preto stále platí, že to čo „zíde z očí, zíde z mysle“.

Redakcia, zdroj: 

Foto: ilustračné, Envato Elements 

ZDROJ: livescience.com, https://advances.sciencemag.org/content/7/10/eabc7606

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This