Ortopedický magazín logo

Reklama

Technicko-výrobné pracoviská v ortopedickej protetike III.: Ortotech, spol. s r. o.

Legislatívne úpravy so zásadným vplyvom na ortopedickú protetiku

Začiatky a súčasnosť ortopedickoprotetickej zdravotnej starostlivosti

Prinášame vám historický prierez vývojom a výrobou ortopedických pomôcok. Zdrojom týchto úryvkov je publikácia ,,50 rokov zdravotnej starostlivosti V ORTOPEDICKEJ PROTETIKE na Slovensku”, ktorej autorom je skúsený ortopéd a hlavný odborník pre ortopedickú protetiku na Slovensku MUDr. Ján Koreň. Každý týždeň nájdete na stránkach Ortopedického magazínu nové pokračovanie. Pokračujeme v sérii článkov: Technicko-výrobné pracoviská v ortopedickej protetike

Spoločnosť ORTOTECH vznikla v roku 1994. Konateľmi firmy sú MUDr. Stela Konderová a Ing. Drahoš Konder. Po svojom vzniku sídlila firma na Jesenského ulici č. 13 v Banskej Bystrici, v roku 1998 prevzala technickú časť oddelenia ortopedickej protetiky v Banskej Bystrici a prenajala si technickú časť pavilónu oddelenia, kam sa aj presťahovala.

Technicko-výrobné pracoviská v ortopedickej protetike

Z dôvodu reštrukturalizácie nemocnice sa v roku 2002 aj s oddelením ortopedickej protetiky v Banskej Bystrici presťahovala do pôvodných priestorov oddelenia, v ktorých bolo až do roku 1994, teda do areálu FNsP F. D. Roosevelta – Námestie L. Svobodu 1.

V roku 2005 spoločnosť odkúpila od nemocnice budovu, v ktorej sídlila, a v rokoch 2008 – 2010 ju kompletne zrekonštruovala (obrázok č. 194).

V roku 2006 prišlo k zrušeniu oddelenia ortopedickej protetiky v Banskej Bystrici, zamestnancov prevzala firma ORTOTECH, s. r. o., ktorá pokračovala v činnostiach oddelenia. V roku 2010 sa vyčlenila zdravotnícka časť firmy do dcérskej firmy ORTOREHA.

V súčasnosti firma poskytuje komplexné služby v oblasti ortopédie, protetiky, rehabilitácie, výroby individuálnych ortopedickoprotetických zdravotníckych pomôcok.

Technicko-výrobné pracoviská v ortopedickej protetike

Firma začínala pôvodne s výrobou protéz DK a HK a ortéz trupu. ORTOTECH v priebehu rokov rozšíril rady zamestnancov a v súčasnej dobe vyrába kompletný sortiment individuálnych zdravotníckych pomôcok. Má výdajňu sériových pomôcok, merné miesta v Lučenci, Bojniciach, Žiari nad Hronom, Ružomberku, Liptovskom Mikuláši, Leviciach, Brezne, spolupracuje s DFNsP a FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, NsP Žilina, kúpeľmi Kováčová.

Technicko-výrobné pracoviská v ortopedickej protetike Technicko-výrobné pracoviská v ortopedickej protetike Technicko-výrobné pracoviská v ortopedickej protetike

 

V súčasnej dobe spoločnosť sídli v zrekonštruovanej modernej budove pri FNsP Banská Bystrica, poskytuje komplexné služby v nadštandardnej starostlivosti, využíva najmodernejšiu prístrojovú techniku a najnovšie liečebné postupy. Je školiacim a výučbovým strediskom pre výučbu ortopedických technikov (obrázky č. 195 až 204).

Koniec úryvku, pokračovanie v ďalšom dieli o ORTO – PROTETIKA, s.r.o.

Zdroj: 50 rokov zdravotnej starostlivosti V ORTOPEDICKEJ PROTETIKE, MUDr. Ján Koreň, ISBN 978-80-971725-9-6

Na základe súhlasu autora na použitie diela.

Pokiaľ vás táto literatúra zaujíma, odporúčame vám aj vydanie ORTOPEDICKÉ POMÔCKY od pána MUDr. Jána Koreňa

Zdroj fotografií a grafík:

Obrázok 194 – 204:Archív fotiek MUDr. Stela Konderová

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This