Ortopedický magazín logo

Reklama

Svetový fond: Ľudia budú v dôsledku otepľovania viac zomierať na infekčné choroby

Ženeva 23. novembra (TASR) – Ľudia budú v budúcnosti v dôsledku globálneho otepľovania viac zomierať na infekčné choroby. V stredu to uviedol riaditeľ Svetového fondu na boj proti AIDS, TBC a malárii Peter Sands. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Svetový fond v roku 2022 podľa Sandsových slov zaznamenal narastajúci vplyv zmeny klímy na ľudské zdravie. Napríklad zvýšený počet prípadov malárie sa dá pripísať čoraz častejším tropickým búrkam, pričom konkrétne spomenul tohtoročné mimoriadne rozsiahle záplavy v Pakistane.

Sands dodal, že tie časti Afriky, ktoré predtým neboli zasiahnuté maláriou, sú v súčasnosti ohrozené, keďže stúpajúca teplota vytvára lepšie životné podmienky pre komáre šíriace toho ochorenie aj vo vyšších nadmorských výškach. Obyvateľstvo týchto oblastí voči malárii nemá vytvorenú imunitu, čo spôsobí zvýšené riziko úmrtí na toto ochorenie.

Medzi ďalšie ochorenia, ktorých šírenie môže negatívne ovplyvniť klimatická zmena, patrí aj tuberkulóza. Tou podľa Svetového fondu často trpia ľudia, ktorí museli opustiť svoje domovy – častokrát sú vystresovaní a bez prístupu k adekvátnemu ubytovaniu a strave.
Zdravie ľudstva bude tiež v budúcnosti ovplyvňovať potravinová neistota, domnieva sa Sands.

Svetový fond na boj proti AIDS, TBC a malárii, známy aj pod skráteným anglickým názvom The Global Fund, finančne najviac podporujú krajiny zoskupenia G7, najmä Spojené štáty a Francúzsko.
„Pre ľudí, ktorým slúžime v tých najchudobnejších, najmarginalizovanejších a najzraniteľnejších komunitách sveta, bol rok 2022 brutálny… HIV, tuberkulóza a malária tam zabíjajú oveľa viac ľudí, než COVID-19,“ vyhlásil britský bankár Sands.

Zdroj: TASR
Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This