Ortopedický magazín logo

Reklama

Súkromné zdravotné poisťovne veria, že štát dá do verejného zdravotného poistenia časť rezervy

Náklady zdravotních poisťovní na PCR testy

Zdroj: Envato Elements

Súkromné zdravotné poisťovne veria, že štát v záujme udržateľného financovania zdravotnej starostlivosti v tomto roku presmeruje časť zdrojov z rezervy férovo do verejného zdravotného poistenia v prospech poistencov všetkých zdravotných poisťovní. Pre TASR to zhodne povedali PR špecialista ZP Dôvera Matej Štepianský a hovorkyňa ZP Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Matej Štepianský z Dôvery poukázal na to, že milióny eur z verejného zdravotného poistenia sú použité na testovanie. Ťiež na masívne očkovanie, ktoré sa ešte len rozbieha a kúpeľnu liečbu pre covidových pacientov. „V rozpočte pre zdravotníctvo sa s týmito očividnými nákladmi vôbec nepočítalo. Tieto náklady súvisiace s pandémiou prehlbujú dieru v rozpočtoch zdravotných poisťovní, preto veríme, že vláda uvoľní z miliardovej rezervy určenej na boj s ochorením COVID-19 časť prostriedkov aj do verejného zdravotného poistenia,“ zdôraznil.
Hovorkyňa poisťovne Union upozornila, že narastajúce náklady zdravotných poisťovní na testovanie na nový koronavírus – teda PCR testy, testy na prítomnosť protilátok ochorenia COVID-19 či antigénové testy nie sú vôbec kryté štátnym rozpočtom verejného zdravotného poistenia.

Rozpočet so situáciou nepočítal

Beáta Dupaľová Ksenzsighová poukázala na to, že programový rozpočet pre zdravotníctvo v roku 2021 predpokladá, že sa ušetrí desať miliónov eur na spoločných vyšetrovacích a liečebných zložkách (SVaLZ). Tam však patrí aj laboratórna diagnostika nového koronavírusu. Rovnako nie sú kryté vysoko pravdepodobné dodatočné náklady na pacientov, ktorí budú mať trvalé následky na zdraví po prekonaní ochorenia COVID-19. Prípadne dodatočné náklady na odloženú zdravotnú starostlivosť či dosahy jej odloženia. Všeobecná zdravotná poisťovňa na otázku TASR, či vníma narastajúce náklady na testovanie reagovala, že aktívne komunikuje s Ministerstvom zdravotníctva SR, o výške vynakladaných prostriedkov v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This