Ortopedický magazín logo

Reklama

Štúdia: Zaočkovanie tehotných žien môže vytvoriť protilátky aj u ich bábätiek

protilátky sa môžu preniesť z matky na nenarodené bábätko

Foto: ilustračné, Envato Elements

Po zaočkovaní tehotných žien vakcínou proti koronavírusu by sa ochranné protilátky mohli preniesť aj na ich nenarodené bábätká. Vyplýva to zo štúdie izraelských vedcov, o ktorej v utorok informovala agentúra Reuters.

Podľa štúdie, realizovanej vo februári bádateľmi z jeruzalemskej Nemocnice Hadasa, sa imunitná odpoveď prejavila u všetkých 20 žien, ktoré sa výskumu zúčastnilo. Počas ich tretieho trimestra boli zaočkované oboma dávkami vakcíny od americko-nemeckého konzorcia Pfizer/BioNTech. Prostredníctvom placenty sa potom protilátky proti koronavírusu preniesli aj do tiel ich novorodencov, približuje Reuters„Naše zistenia zdôrazňujú, že zaočkovanie tehotných žien môže ochranu pred infekciou koronavírusom SARS-CoV-2 matke aj novorodencovi,“ píše sa v štúdii.

Výsledky štúdie zatiaľ neprešli recenzným hodnotením (tzv. peer review), ktoré je podmienkou na zverejnenie v prestížnych lekárskych časopisoch. Štúdia sa v marci objavila na zdravotníckom portále medRxiv.

Autori štúdie tiež upozornili na malú vzorku respondentiek a potrebu rozsiahlejšieho výskumu. Skupina zdravotných odborníkov by sa ďalej chcela zamerať na skúmanie trvanlivosti protilátok v telách novorodencov, informovala jedna z autorov štúdie Dana Wolfová, ktorú citovali noviny The Jerusalem Post.

Vedenie Pfizer/BioNTechu minulý mesiac informovalo, že konzorcium už spustilo medzinárodný výskum na 4000 dobrovoľníčkach, ktorého cieľom je posúdiť bezpečnosť a účinnosť ich vakcíny na zdravé tehotné ženy. Klinickými testami chcú tiež zistiť, či sa vyvinuté protilátky neskôr prejavia aj u ich novorodeniatok, dopĺňa Reuters.

Podobná štúdia, ktorá tiež čaká na overenie, bola minulý týždeň zverejnená v USA. Vyplýva z nej, že protilátky vytvorené po zaočkovaní vakcínami vyvinutými na základe technológie mRNA – ako sú napríklad očkovacie látky od Pfizer/BioNTechu či Moderny – sa do tiel bábätiek dostali cez placentu alebo kojením.

Zdroj: TASR, Reuters

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This