Ortopedický magazín logo

Reklama

Štúdia ukázala, že povinný lockdown nemá o nič väčší prínos, ako dobrovoľné opatrenia ľudí

lockdown nemá väčší prínos ako dobrovoľné opartrenia

Foto: ilustračné, Envato Elements

Nová nezávislými odborníkmi posudzovaná štúdia (peer reviewed study) výskumníkov zo Stanfordu zistila, že povinný lockdown nemá väčší prínos k zastaveniu šírenia COVIDu-19, ako dobrovoľné opatrenia, ktoré môžu urobiť samotní ľudia. 

Štúdia porovnala krajiny, ktoré zaviedli povinné obmedzenia, ako Anglicko, Francúzsko, Nemecko, Irán, Taliansko, Holandsko, Španielsko a USA, s tými, ktoré sa spoľahli na dobrovoľné verejné opatrenia, ako Švédsko a Južná Kórea.

Výskumníci odčítali  “súčet účinkov nefarmakologickeckých intervencií a dynamiku epidémie v krajinách, ktoré nezaviedli obmedzujúcejšie nefarmakologické intervencie od súčtu nefarmakologických intervencií a dynamiky epidémie v krajinách, ktoré tak učinili.”

Po analyzovaní údajov výskumníci “nenašli žiadny jasný signifikantný prínosnejší vplyv obmedzujúcich opatrení na rast počtu prípadov v žiadnej krajine.”

Autori uvádzajú, že  “v žiadnom prípade nespochybňujú úlohu zásahov v oblasti verejného zdravia,” ale trvajú na tom, že zákazy vychádzania a zatváranie prevádzok nemajú žiadny pridaný vplyv na zníženie miery šírenia vírusu. Štúdia zvyšuje váhu dôkazov, ktoré ukazujú, že povinný lockdown by mohol byť zbytočný a iba produkuje ďalšie utrpenie a úmrtia.

Podľa profesora Philipa Thomasa z Bristolskej  univerzity, výsledkom britského lockdownu bude strata 500 000 ľudských životov v dôsledku zdravotných následkov ekonomického útlmu, ktorý tento lockdown spôsobí. Nevyčíslený počet ľudí tiež umrie v dôsledku odkladania urgentnej liečby a vyhýbaniu sa hospitalizácii.

Podľa výskumu, ktorý zverejnili Imperial College London a Univerzita Johna Hopkinsa, približne 1,4 millióna ľudí na celom svete tiež umrie na neliečené tuberkulózne infekcie.

Vlani v septembri nemecký minister pre hospodársku spoluprácu Gerd Muller varoval ,že lockdownové opatrenia na celom svete vyústia do zabitia väčšieho počtu ľudí, ako by usmrtil samotný koronavírus.

Redakcia

Zdroje: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/eci.13484

www.Summit.news

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This