Ortopedický magazín logo

Reklama

Štúdia: Katastrofa v japonskej Fukušime nespôsobila zvýšené riziko rakoviny

Štúdia: Katastrofa v japonskej Fukušime nespôsobila zvýšené riziko rakoviny

Foto: ilustračné, Envato Elements

Jadrová katastrofa v japonskej atómovej elektrárni Fukušima nezvýšila riziko vzniku rakovinového ochorenia nad normál. Vyplýva to z novej správy, ktorú vypracoval Vedecký výbor OSN pre vplyv jadrového žiarenia (UNSCEAR) so sídlom vo Viedni, informovala v utorok tlačová agentúra DPA – krátko pred desiatym výročím katastrofy vo Fukušime.

Vedci zistili, že nárast rakoviny štítnej žľazy u detí počas uplynulého desaťročia nesúvisí so zvýšenou radiáciou. Dôvodom sú dôkladnejšie analýzy, ktoré viedli k hláseniu ďalších prípadov. Štúdia: Katastrofa v japonskej Fukušime nespôsobila zvýšené riziko rakoviny V iných oblastiach a krajinách bez vyššieho rádioaktívneho žiarenia monitoring taktiež ukázal zvýšený počet prípadov ochorenia štítnej žľazy, tvrdí UNSCEAR.

Japonsko 11. marca 2011 zasiahlo silné zemetrasenie sprevádzané cunami, čo viedlo k smrti približne 18.500 ľudí. Prírodná katastrofa spôsobila aj poškodenie atómovej elektrárne Fukušima; výsledné žiarenie si vynútilo evakuáciu 160.000 obyvateľov z danej oblasti.

Išlo o najhoršie nešťastie svojho druhu od katastrofy atómovej elektrárne Černobyľ na Ukrajine (vo vtedajšom Sovietskom zväze) v roku 1986.

UNSCEAR však tvrdí, že nové zistenia neznamenajú, že neexistuje žiadne riziko rakoviny v súvislosti s fukušimskou katastrofou. Medzi približne 170 záchranármi, ktorí boli vystavení veľmi vysokému žiareniu, sa očakávajú dva až tri prípady rakovinového ochorenia.

UNSCEAR ďalej uvádza, že následkom masívnej evakuácie došlo aj k zvýšenej miere stresu, srdcových problémov a iných ochorení. Všeobecné riziko rakoviny je v Japonsku na úrovni 35 percent.

Zdroj: TASR

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This