Ortopedický magazín logo

Reklama

Slovensko má nakúpiť experimentálny liek na liečbu COVID-19 s účinnou látkou molnupiravir

experimentálny liek proti ochoreniu COVID-19 molnupiravir od americkej farmaceutickej spoločnosti Merck & Co

Experimentálny liek proti ochoreniu COVID-19 molnupiravir od americkej farmaceutickej spoločnosti Merck & Co. Foto: TASR/AP

Slovensko nakúpi 35.000 balení lieku s účinnou látkou molnupiravir, ktorý sa používa na liečbu ochorenia COVID-19. Návrh z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR schválila v stredu vláda.

MZ SR navrhuje uzatvoriť bilaterálnu zmluvu aj na nákup ďalších až 35.000 dávok predmetného lieku s cieľom zabezpečenia dostupnosti tohto lieku do konca tohto roka. Zo schváleného materiálu vyplýva, že ide perorálne antivirotikum.  Mechanizmus jeho účinku vraj zabraňuje množeniu širšieho spektra RNA vírusov vrátane SARS-CoV-2 u infikovanej osoby.

„Skúšaný orálne podávaný antivirotický liek by mal brániť množeniu vírusu SARS-CoV-2 v tele pacienta tak, aby nedochádzalo k ťažkému priebehu ochorenia COVID-19. Pacienti zaradení do klinického skúšania užívali štyri tablety dvakrát denne po dobu päť dní,“ dodal rezort zdravotníctva.

Agentúry AP a Reuters pred mesiacom informovali, že ide o nový experimentálny liek proti ochoreniu COVID-19 molnupiravir od americkej farmaceutickej spoločnosti Merck & Co. Má znižovať riziko hospitalizácie alebo úmrtia pacienta nakazeného koronavírusom o polovicu. Vyplýva to z predbežných výsledkov klinických štúdií tohto lieku, ktoré Merck zverejnil v piatok 1. októbra 2021.

Zdroj: TASR

Foto: TASR/AP

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This