Ortopedický magazín logo

Reklama

Slovenčina je materinským jazykom pre takmer 82 percent obyvateľov 

Slovenčina je materinským jazykom pre takmer 82 percent obyvateľov 

Slovenčina je materinským jazykom pre takmer 82 percent obyvateľov SR, konkrétne 4.456.102 ľudí. Druhým najpočetnejším jazykom je maďarčina, ktorú ako materinský jazyk uvádza 8,5 percenta občanov (462.175 osôb). Rómčina je materinským jazykom pre 1,8 percenta ľudí (100.526) žijúcich na Slovensku. Ostatné materinské jazyky tvoria podiely menšie ako jedno percento. Vyplýva to z údajov Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB), ktoré vo štvrtok zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Rusínsky jazyk je štvrtý najpočetnejší materinský jazyk (0,7 percenta obyvateľstva), piatym najpočetnejším materinským jazykom je čeština (0,6 percenta). Medzi ďalšie materinské jazyky na Slovensku patria ukrajinský, ruský, anglický, nemecký, poľský, vietnamský. Posunkový slovenský jazyk si ako materinský jazyk uviedlo 1835 obyvateľov.

Odborná garantka Sčítania Ľudmila Ivančíková uviedla, že v prípade slovenčiny ako materinského jazyk došlo v porovnaní s predchádzajúcim cenzom k nárastu o štyri percentuálne body. „V prípade maďarského, rómskeho i rusínskeho jazyka došlo k miernemu poklesu,“ dodala.

Slovenčina má najvyšší podiel v Žilinskom a Trenčianskom kraji (viac ako 90 percent). Maďarský materinský jazyk má najväčšie zastúpenie v Trnavskom a Nitrianskom kraji (vyše 20 percent) a rómsky materinský jazyk v Prešovskom a Košickom kraji (nad štyri percentá).

Materinský jazyk je reč, ktorou obyvateľ najčastejšie hovoril vo svojom detstve. Iný materinský jazyk ako slovenský uviedlo celkovo 12,5 percenta obyvateľov Slovenska.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This