Ortopedický magazín logo

Reklama

Slnko v kombinácii s liekmi môže spôsobiť kožné problémy

Slnko v kombinácii s liekmi môže spôsobiť kožné problémy

Pri užívaní niektorých liekov je pokožka citlivejšia na slnečné svetlo a ultrafialové svetlo, a to aj vrátane solárií. Slnko v kombinácii s liekmi môže spôsobiť kožné problémy. Napríklad vyrážky, začervenanie, opuchy či dokonca popáleniny. Na sociálnej sieti na to upozornil Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Zvýšená citlivosť pokožky na slnko môže negatívne ovplyvniť aj dlhodobé kožné ochorenia, ako napríklad atopickú dermatitídu, psoriázu alebo herpes. „Pri užívaní takýchto liekov sa odporúča obmedziť pobyt na slnku v čo najväčšej možnej miere. Rovnako je dôležité používanie slnečnej ochrany počas celého dňa, a to aj v prípade pobytu mimo priameho slnka,“ spresnil ŠÚKL.

Like vyvolávajúce kožné problémy v kombinácii so slnkom

Dodal, že medzi lieky, ktoré spôsobujú zvýšenú citlivosť pokožky, sa zaraďujú antibiotiká, retinoidy, antidepresíva, antiepileptiká či onkologické lieky. Pobyt na slnku sa neodporúča ani pacientom, ktorí užívajú lieky na tlak, cukrovku a vysoký cholesterol, protizápalové lieky vrátane tých voľnopredajných alebo rastlinné prípravky s obsahom ľubovníka bodkovaného.

Informáciu o tom, či liek spôsobuje zvýšenú citlivosť na slnko, sa pacient dozvie z príbalového letáku lieku alebo od lekárnika.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

Naučte sa, ako správne skladovať lieky. Aj počas horúčav

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This