Skorší spánok vedie k zdravšiemu srdcu, ukázala štúdia s 88 000 dobrovoľníkmi
Ľudia, ktorí chodia pravidelne spať medzi 22.00 h a 23.00 h, môžu mať nižšie riziko výskytu srdcovocievnych chorôb, vyplýva zo štúdie britských vedcov zverejnenej vo vedeckom časopise European Heart Journal. Informovala o tom britská verejnoprávna stanica BBC. Podľa zverejnených dát, skorší spánok prispieva k zdravšiemu srdcu
Bádatelia skúmali údaje od 88.000 dobrovoľníkov, ktorí sedem dní nosili na zápästí špecializované zariadenie zbierajúce údaje o ich spánku. Výskumníci potom nasledujúcich zhruba šesť rokov sledovali zdravotný stav účastníkov, špecificky zdravie ich obehového systému. Za ten čas sa u 3000 účastníkov vyvinula srdcovocievna choroba. Väčšina z nich chodila spať mimo „ideálneho“ časového rozpätia od 22.00 do 23.00 h.
„Aj keď z našej štúdie nemôžeme vyvodiť kauzalitu, výsledky naznačujú, že zaspávanie príliš skoro či príliš neskoro môže pravdepodobne narušiť telesný rytmus, čo môže mať nepriaznivé dôsledky na kardiovaskulárne zdravie,“ priblížil autor štúdie David Plans.
Stihnite to ešte pred polnocou
„Najrizikovejší čas (na zaspávanie) bol po polnoci,“ dodal Plans. Dostatok spánku je dôležitý pre naše celkové zdravie, ako aj zdravie srdca a krvného obehu – väčšina dospelých by sa mala snažiť každú noc spať sedem až deväť hodín, poznamenala zdravotná sestra na kardiologickom oddelení Regina Giblinová.
„Spánok však nie je jediným faktorom, ktorý môže ovplyvniť zdravie srdca. Je tiež dôležité pozrieť sa na svoj životný štýl, byť si vedomý svojho krvného tlaku a hladiny cholesterolu, udržiavať si zdravú váhu, pravidelne cvičiť a obmedziť príjem soli a alkoholu. Vyvážená strava môže tiež pomôcť udržať si zdravé srdce,“ dodala Giblinová.
Zdroj: TASR
Foto: ilustračné, Envato Elements