Ortopedický magazín logo

Reklama

Skorá kontrola dokáže vrodené chyby bedrového kĺbu odhaliť relatívne hneď po narodení

Skorá kontrola dokáže vrodené chyby bedrového kĺbu odhaliť relatívne hneď po narodení

Na oddelení pediatrickej ortopédie Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline ročne zrealizujú približne 5000 sonografických skríningov vykĺbenia bedrového kĺbu u novorodencov.

Podľa primára oddelenia Juraja Popluhára boli žilinskí pediatrickí ortopédi v roku 1994 spoluautormi celoštátnej koncepcie včasného sonografického skríningu vrodenej chyby bedier, ktorý nahradil dovtedy používané röntgenologické vyšetrenie.

„Veľkou nevýhodou RTG žiarenia bola radiačná dávka. V tej dobe ju masovo dostávala celá populácia matiek a ich detí. No predovšetkým to bol neskorý záchyt prípadného nálezu, keďže vyšetrenie sa realizovalo až v štvrtom mesiaci veku dieťaťa,“ podotkol primár.

„Skorá kontrola dokáže vrodené chyby bedrových kĺbov odhaliť relatívne hneď po narodení a môžeme ich začať okamžite liečiť. Zavedením včasného sonografického skríningu a následnej liečby prakticky vymizli prípady, v ktorých by bolo následky po náleze vrodeného vykĺbenia bedrového kĺbu potrebné operovať,“ dodal Popluhár.

Na oddelení pediatrickej ortopédie FNsP v Žiline urobili za 25 rokov pôsobenia viac ako 19.000 operácií. Podstatnú časť z nich tvorili náročné mnohohodinové výkony, pričom viaceré z nich boli jedinečné, priblížila hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This