Ortopedický magazín logo

Reklama

SK SaPA: Zavraždili sme si ošetrovateľskú profesiu na Slovensku

SK SaPA: Zavraždili sme si ošetrovateľskú profesiu na Slovensku

Foto: ilustračné, Envato Elements

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek opakovane upozorňuje, že v aktuálnom období enormného nedostatku sestier v systéme zdravotnej starostlivosti hrozí, že náš systém zdravotníctva príde vo veľmi krátkom čase o 20 % pracovnej sily v ošetrovateľstve. Už dnes nám pritom chýba 15 000 sestier. Hlavným dôvodom je vysoký vekový priemer a odchod do predčasného alebo starobného dôchodku. Príčinou enormného odchodu sestier je aj katastrofálna situácia v nemocniciach, únava, preťaženie, vyhorenie a nízke mzdy.

Lukáš Kober, riaditeľ kancelárie SK SaPA uvádza, že podľa aktuálnych údajov z registra sestier a pôrodných asistentiek sme od 1. 1. 2021 do 25. 3. 2021 prišli o 451 sestier a pôrodných asistentiek. Plus 302 registrácií sme pozastavili z dôvodu dlhodobej PN, dôchodku, alebo materskej dovolenky. Za to isté obdobie v roku 2020 sme zrušili 304 registrácií. Registrovali sme k dnešnému dňu 26 absolventov – sestier a 6 absolventiek – pôrodných asistentiek. Za celý rok 2020 sme zrušili 911 registrácii, 973 registrácii sme pozastavili. Zaregistrovali sme spolu 389 absolventov. Náš systém prichádza o stovky absolventov ročne a stráca skúsené sestry s desiatkami rokov praxe, ktoré odchádzajú pre zlé pracovné podmienky, mzdy a trpia syndrómom vyhorenia

Sestry sú nedostatkovou profesiou v systéme zdravotnej starostlivosti. Ich enormné preťaženie a neustále sa vystavovanie vysokému stupňu infekcie vedie k čoraz väčšej psychickej tiesni.

,,Môžeme skonštatovať, že sme možné riešenia situácie už dávno premrhali. Roky upozorňujeme kompetentných na to, v akej situácii sa ošetrovateľská profesia nachádza, roky sme konfrontovaní s nezáujmom, popieraním reality, bagatelizovaním skutočnosti a toto je výsledok. Nielen pandémia, ale nečinnosť a nezáujem riešiť zlú situáciu sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku zapríčinilo to, že sme si doslova zavraždili ošetrovateľskú profesiu na Slovensku,“ uviedol Lukáš Kober, riaditeľ kancelárie SK SaPA

Dramatický nárast posttraumatickej stresovej poruchy

Aktuálne prieskumy zo sveta, ale aj u nás hovoria o dramatickom náraste posttraumatickej stresovej poruchy. Ďalej ťažkej depresie alebo úzkosti u zdravotníckych pracovníkov v súvislosti s pandémiou.

Podľa prieskumu psychológov okolo autora Miloša Šlepeckého vykazujú tieto príznaky respondenti v alarmujúcich 70 – 80 %, čo je enormné číslo. Vo Veľkej Británii je to 45 %. Preto sa nemusíme čudovať, že nám zo systému tohto roku odíde omnoho viac sestier ako v roku 2020, dodal Lukáš Kober.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek tvrdí, že doručila Ministerstvu zdravotníctva SR svoj návrh na aspoň čiastočné riešenie stabilizácie ošetrovateľských pracovných síl v našom systéme zdravotníctva a tým bol návrh na zvýšenie miezd sestier a pôrodných asistentiek. Na odpoveď a jasné riešenia vraj stále čaká.

Zdroj: TS Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This