Ortopedický magazín logo

Reklama

Šéf OSN: Celosvetové očkovanie je „najväčšou skúškou morálky našich čias“

Šéf OSN: Celosvetové očkovanie je "najväčšou skúškou morálky našich čias"

Foto: Envato Elements

Generálny tajomník OSN António Guterres vo štvrtok kritizoval „očkovací nacionalizmus a hromadenie vakcín“ bohatšími krajinami. Stanovisko vydal rok po vyhlásení koronavírusovej pandémie, informovala v piatok tlačová agentúra DPA.

Guterres uviedol, že svet čelil v priebehu vlaňajška „cunami utrpenia“, a aj keď očkovanie prináša určité svetlo v tuneli, „je hlboko znepokojený nerovnomernými príležitosťami dostať sa k vakcínam“.

„Vidíme mnoho príkladov vakcínového nacionalizmu a hromadenia vakcín v bohatších krajinách – ako aj neustále uzatváranie vedľajších zmlúv s výrobcami, čo zhoršuje dostupnosť očkovacích látok pre všetkých,“ napísal vo vyhlásení šéf OSN.
„Celosvetový program očkovania predstavuje najväčšiu morálnu skúšku našich čias,“ dodal.

Upozornil, že mnoho nízkopríjmových krajín ešte nedostalo ani jedinú dávku vakcíny, pričom niektoré bohatšie štáty už smerujú tomu, že vakcínu bude mať celé ich obyvateľstvo.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila celosvetovú pandémiu 11. marca 2020. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus tiež vyjadruje znepokojenie nad nerovnomernosťou v distribúcii vakcín a už viackrát upozornil, že ak sa koronavírus v niektorých častiach sveta bude nekontrolovateľne šíriť, mutácie a varianty budú hrozbou všade.

Vznikol aj mechanizmus COVAX pre rovnoprávne očkovanie – má zaručiť rozdelenie približne dvoch miliárd dávok vakcín medzi rozvojové krajiny do konca roka 2021. Zatiaľ doručili cez COVAX do 22 krajín 14,7 milióna dávok, napísal vo štvrtok na Twitteri výkonný šéf Globálnej aliancie pre vakcíny a očkovanie (GAVI).

Zdroj: TASR, DPA

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This