Ortopedický magazín logo

Reklama

Šedivé vlasy vedia získať späť pôvodnú farbu. Treba eliminovať stres, tvrdí nová štúdia

Šedivé vlasy vedia získať späť pôvodnú farbu

Nová štúdia od vedcov z Columbia University Vagelos College of Physicians and Surgeons prináša prvý kvantitatívny dôkaz o prepojení stresu so šedivením vlasov ľudí. To, že k vzniku šedivých vlasov prispieva psychologický stres, je známe už dávnejšie. Potvrdili to viaceré štúdie. Jedna z takých bola realizovaná na myšiach. Jej autori vtedy tvrdili, že tento stav ‒ šedivé vlasy ‒ je nezvratný. Teda, že nie je možné, aby vlas opäť získal svoju predchádzajúcu farbu. Najnovšia štúdia, zverejnená na weboch ako eLife či ScienceDaily, hovorí opak. Hlavný autor novej štúdie, Martin Picard, PhD, docent behaviorálnej medicíny (na psychiatrii a neurológii) tvrdí, že to tak nie je a že keď sa stres eliminuje, farbu vlasov je možné obnoviť.

„Štúdia publikovaná 22. júna v eLife má širší význam ako potvrdenie odvekých špekulácií,“ povedal pre ScienceDaily Martin Picard.

Autor štúdie vysvetľuje, že pochopenie mechanizmov, ktoré umožňujú „starým“ šedivým vlasom vrátiť sa do „mladých“ pigmentovaných stavov, by mohlo priniesť nové indície o tvárnosti ľudského starnutia všeobecne, a o tom, ako je ovplyvnené stresom.

Štúdia mala priniesť nové dôkazy o tom, že starnutie človeka nie je lineárny, ustálený biologický proces. Tvrdí, že môže byť aspoň čiastočne zastavený alebo dokonca dočasne zvrátený.

Pre ScienceDaily Picard prirovnal ľudské vlasy ku kmeňu stromu. Podobne ako strom, aj vlas nesie informáciu o posledných rokoch života. Chĺpky pod kožou, ako folikuly podliehajú vplyvu stresových hormónov a ďalším udalostiam v ľudskom tele.

Šedivé vlasy vedia získať späť pôvodnú farbu

Najlepšie výsledky mal pozorovaný dobrovoľník počas dovolenky

Vedecká skupina pozorovala zmeny pigmentácie vlasov pod vplyvom stresu a bez neho na podrobných snímkach malých plátkov ľudských vlasov. Jeden plátok bol široký asi 1/20 milimetra. Ľudským okom nedokážeme takéto rýchle a detailné zmeny farby vlasu zachytiť. Detailne, pod citlivou technikou, vedci skúmali vlasy od 14 dobrovoľníkov. Farebnosť alebo pigmentáciu vlasu porovnávali s denníkom stresu, ktorý si viedol každý dobrovoľník.

Okamžite si všimli, že niektoré šedivé vlasy v krátkom čase získali pôvodnú farbu.

Denníky stresu u väčšiny pozorovaných odzrkadľovali dni, keď prevládal rast šedivých vlasov a, naopak, dni pokojné, keď sa im vracala pôvodná farba pokrývky hlavy.

Najviac sa tento efekt ukázal u muža, ktorý počas sledovaného obdobia absolvoval päťdňovú dovolenku.

Autori štúdie tvrdia, že šedivenie je u ľudí reverzibilné. Predchádzajúce výskumy realizované na myšiach nie sú podľa tejto vedeckej skupiny porovnateľné, pretože myši majú veľmi odlišnú biológiu vlasových folikulov.

Napriek úspechom, ktoré táto štúdia prináša, Martin Picard otvorene priznáva, že 70-ročnému mužovi, ktorý je už roky šedivý, nepomôže ani dovolenka. Rovnako by nemal stres u desaťročného dieťaťa vyvolať šedivenie vlasov. Skôr sa tieto výsledky vzťahujú na osoby v strednom veku.

Redakcia

Zdroje:

Columbia University Irving Medical Center

ScienceDaily

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This