Ortopedický magazín logo

Reklama

Rusko žiada od Slovenska vrátenie dávky vakcín Sputnik V

Prebytočné vakcíny Sputnik V už nie sú na Slovensku

FOTO Tasr - František Iván

Ruský fond priamych investícií (RFPI) požiadal Slovensko o vrátenie dávky vakcíny Sputnik V. V oznámení zverejnenom na oficiálnom účte RFPI na sociálnej sieti Twitter sa píše, že sa tak stalo pre porušenie zmluvy.

„RFPI (…) poslal 6. apríla 2021 list, v ktorom žiada (vládu SR) o vrátenie vakcíny z dôvodu opakovaného porušenia zmluvy,“ uvádza sa v tvíte, z ktorého citovala agentúra RIA Novosti. Vrátená vakcína bude podľa RFPI použitá v iných krajinách.

RFPI vo svojom stanovisku podľa agentúry TASS uvádza, že slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) v rozpore s existujúcou zmluvou zabezpečil testovanie Sputnika V v laboratóriu, ktoré nie je súčasťou siete oficiálnych laboratórií EÚ na kontrolu liečiv. TASS pritom uvádza, že RFPI požiadal slovenskú vládu o zaslanie vakcíny do laboratória certifikovaného EÚ.

RFPI vo svojom stanovisku deklaruje, že „všetky dávky Sputnika V sú rovnako kvalitné a prechádzajú prísnou kontrolou kvality v Gamalejovom inštitúte“. Kvalitu Sputnika V podľa RFPI potvrdili regulačné orgány z 59 krajín sveta. Výkonný riaditeľ RFPI Kirill Dmitrijev absolvoval vo štvrtok v Moskve stretnutie s ministrom financií SR Igorom Matovičom.

Prezidentka: Cesta Matoviča by mala zmysel, ak by sa získali údaje o Sputniku V

Štátny ústav pre kontrolu liečiv dnes oznámil, že výrobca Sputnika V ústavu nedodal približne 80 percent dát nevyhnutných na jeho zhodnotenie.Prijatie záveru o pomere prínosov a rizík neumožnili nedostatok a nekonzistentnosť údajov. Vakcíny dovezené na Slovensko sa nedajú porovnávať s tými používanými v zahraničí, keďže ich spája len názov.

Bývalý premiér, atuálne minister financií SR dnes vycestoval do Ruska. Podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej, cesta ministra financií Igora Matoviča do Moskvy by mohla byť zmysluplná, keby jej výsledkom bolo dodanie informácií k vakcíne Sputnik V zo strany Ruska. „S touto cestou je spojených zatiaľ viac otázok než odpovedí. Budem k nej vedieť zaujať stanovisko po tom, aké výsledky vyrokoval, alebo čo bolo predmetom tejto cesty,“ povedala hlava štátu.

Zdroj: TASR

Foto: TASR-František Iván

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This