Ortopedický magazín logo

Reklama

Rodí sa skutočný liek na pandémiu? Vedci vyvinuli peptidy, ktoré môžu deaktivovať COVID

môžu covid zabiť peptidy

Foto: Envato Elements

Nový výskum naznačuje, že ani koronavírus nie je dokonalý. Vedci prichádzajú s revolučnou myšlienkou, že sa dá oklamať. Takto nachytaný koronavírus už ďalej v tele nemôže spôsobiť infekciu buniek. 

Výskum ukazuje, že kľúčovými v boji s celosvetovou pandémiou môžu byť jednoduché proteínové fragmenty nazývané peptidy. 

Dá sa vírus podviesť?

Koronavírus používa na prístup k hostiteľskej bunke bežný proteín. Vedcami z Ohio State University vyvinutý peptid zapadá do drážky na tomto proteíne a ten následne účinne podvedie koronavírus. Vírus sa prenesie naň a nie na proteín. Jeho ďalšie šírenie je tak zastavené.

Už predchádzajúce výskumy ukázali, že nový koronavírus sa viaže na receptorový proteín na povrchu cieľovej bunky nazývaný ACE2. Tento receptor sa nachádza na určitých špecifických typoch ľudských buniek a to najmä v pľúcnej a nosnej dutine. Práve tu je veľké množstvo prístupových bodov, vďaka ktorým vírus infikuje celý organizmus.

Dokonalé maskovanie

Úlohou amerických vedcov tak bolo postupne testovať peptidy, ktoré sa svojím zložením a vlastnosťami čo najviac podobajú na ACE2 a následne vytvoriť jeho čo najvernejšie repliky. Práve vyvinutie napodobeniny tohto receptora znamená dokonale oklamať koronavírus a znemožniť jeho ďalšie šírenie v bunke.

Spojenie koronavírusu a peptidu v drážke na proteíne totiž spôsobí deaktiváciu koronavírusu. Tento proces sa udeje ešte pred vstupom vírusu do bunky a ochrana je preto dokonalá.

zabiju covid peptidy
Foto: Envato Elements

Ďalšie kroky ukazujú na masovú výroby

Tím vedcov predpokladá, že nimi vyrobené peptidy sa budú môcť v blízkej budúcnosti aplikovať prostredníctvom nosového spreja, alebo v povrchovom dezinfekčnom prostriedku. Takýmto spôsobom budú mať za úlohu nové peptidy blokovať prístupové body koronavírusu v tele.

Podľa jedného zo spoluautorov výskumu všetko nasvedčuje tomu, že produkty obsahujúce tieto peptidy budú na trhu už za krátky čas.

Unikátny význam peptidov a ich užitočné vlastnosti

Peptid je organická chemická zlúčenina, ktorá vzniká spojením niekoľkých aminokyselín. Tie sú spojené tzv. peptidovou väzbou do jedného reťazca – peptidu. Rozdiel medzi peptidmi a bielkovinami je v podstate len v ich veľkosti. Za peptidy sa považujú reťazce obsahujúce maximálne 100 aminokyselín.

Peptidy zastávajú v organizme hneď niekoľko veľmi dôležitých funkcií. Ich prínos pre náš organizmus je však dodnes objavený len čiastočne. Predpokladá sa však, že v budúcnosti budú predstavovať doslova kľúč k zdraviu a optimálnemu telu.

Už dnes však vieme, že peptidy regulujú väčšinu dôležitých procesov v našom organizme:

  • Ochraňujú pred vážnymi chorobami a zdravotnými problémami, ako sú napríklad cukrovka, obezita, kardiovaskulárne ochorenia, osteoporóza, rakovina, zápaly, infekcie, depresie a veľa iných.
  • Eliminujú estetické vady ako napríklad vrásky. 
  • Majú blahodárny účinok na zdravie a vizáž našej pokožky.
  • Majú vplyv aj na duševné stavy človeka. Vplývajú na psychickú pohodu, podporujú pamäť, koncentráciu a zlepšujú spánok.
  • Jednoznačne posilňujú imunitu, urýchľujú metabolizmus, podporujú zdravie srdca, pečene, obličiek a ďalších dôležitých orgánov.
  • Sú zapojené do procesu regenerácie a rastu buniek.
  • Zlepšujú výkonnosť a vytrvalosť tela.
  • Pomáhajú pri náraste svalovej hmoty.
  • Regenerujú kĺby, šľachy a kosti.

K množstvu priaznivých účinkov peptidov sa tak najnovšie pridáva aj pomoc pri zastavení šírenia koronavírusu v tele. 

Redakcia

Zdroje: pubs.acs.org, anabolic-house.net

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This