Ortopedický magazín logo

Reklama

Rakúsko zmierňuje podmienky pre pendlerov zo SR

Rakúsko zmierňuje podmienky pre pendlerov

Rakúsko od pondelka zmierni podmienky pre pendlerov zo SR a Talianska. Foto: ilustračné, Envato Elements

Rakúsko od pondelka zmierňuje podmienky vstupu do krajiny pre pendlerov zo Slovenska či Talianska. Tieto krajiny už nebudú patriť medzi oblasti s vysokou incidenciou nákazy koronavírusom. Pendleri sa budú musieť preukazovať negatívnym testom nie starším ako sedem dní, namiesto doterajšieho testu vykonaného najneskôr 72 hodín pred cestou. Informovala o tom v nedeľu agentúra APA.

Negatívny maximálne 72-hodinový test budú po novom potrebovať pendleri prichádzajúci do Rakúska z Chorvátska a Holandska. Tieto štáty totiž pribudnú na zoznam vysokoincidenčných oblastí, na ktorý sú zaradené aj Bulharsko, Cyprus, Česko, Estónsko, Francúzsko, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko a Švédsko.

Cestujúci z Fínska nebudú musieť v Rakúsku od pondelka absolvovať povinnú karanténu. Fínsko sa totiž ako prvý členský štát EÚ dostalo na zoznam krajín s nízkou incidenciou nákazy. Rakúsko medzi ne zaraďuje naďalej Austráliu, Island, Južnú Kóreu, Nový Zéland, Singapur a Vatikán.

Rakúsko zároveň sprísňuje pravidlá vstupu do krajiny pre cestujúcich z Indie, Brazílie a Juhoafrickej republiky (JAR), kde sa objavili varianty nového koronavírusu. Pri kontrole budú uznané len negatívne výsledky PCR testov, ako vyplýva z nových cestovných nariadení ministerstva zdravotníctva zverejnených v sobotu.

Od štvrtka platia pre cestujúcich z Indie do Rakúska prísne obmedzenia. Lety sú zakázané a návrat do krajiny majú povolený len osoby žijúce v Rakúsku. Od pondelka sa budú musieť navyše preukazovať negatívnym PCR testom, prípadne sa musia dať otestovať do 24 hodín po príchode. Povinnú desaťdňovú karanténu smú ukončiť len po vykonaní ďalšieho PCR testu najskôr v piaty deň po pricestovaní.

Rakúsko zmierňuje podmienky pre pendlerov zo SR

Doteraz potrebovali pendeleri zo Slovenska potvrdenie o negatívnom teste, starom maximálne 72 hodín. Od zajtra ich pustia s  testom  nie starším ako sedem dní. Včera rakúsky kancelár Sebastian Kurz oznámil, že pracovníci supermarketov by sa mali v rámci očkovania proti koronavírusu SARS-CoV-2 v podnikoch dostať na rad ako prví. S očkovaním v podnikoch by sa podľa slov Kurza malo začať „už v máji“.

Kurz pred novinármi zamestnancov supermarketov označil za „hrdinov a hrdinky koronavírusovej krízy“. Uviedol, že očkovanie „plynule postupuje“. „Každý, kto sa chce dať zaočkovať, bude môcť byť zaočkovaný do konca druhého štvrťroka,“ prisľúbil.

Zdroj: TASR, APA

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This