Ortopedický magazín logo

Reklama

Radíme: „Tichý“ infarkt je rovnako nebezpečný ako klasický, dokonca zákernejší

Bratislava 10. októbra (TASR) – Tichý infarkt je rovnako nebezpečný ako klasický, môže byť dokonca zákernejší. Upozornila na to primárka ambulantného oddelenia Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave Ivana Šoóšová s tým, že bolesť nesignalizuje jeho vážnosť.

Odborníčka podotkla, že infarkt myokardu môže prebiehať aj bez akýchkoľvek príznakov. Ide o tzv. tichý infarkt alebo tichú ischémiu. „Niekedy môže prebehnúť tak, že o ňom človek nevie a dozvie sa to až následne pri vyšetrení na EKG alebo na ultrazvukovom zobrazení srdca,“ spresnila. Tichý infarkt je podľa nej pomerne častý u starších ľudí, diabetikov či u ľudí, ktorí majú vysoký prah bolesti.

„Tichý infarkt je rovnako zlý ako bežný infarkt, zákerný je v tom, že pacient nevie, že prekonal infarkt a nedostáva tak liečbu, ktorú potrebuje. Nemá tak ako zabrániť ďalšiemu infarktu,“ vysvetlila Šoóšová. Priblížila, že infarkt je výsledkom chronického ochorenia koronárnych tepien postihnutých aterosklerózou. „Táto diagnóza sa nazýva ischemická choroba srdca alebo aj koronárna choroba. Uvedené ochorenie je u pacienta prítomné bez ohľadu na to, či infarkt prebehne ticho alebo manifestne,“ doplnila.

K príznakom tichého infarktu patria podľa odborníčky nevysvetliteľná únava, tlak v čeľusti, hornej časti chrbta alebo ramien. „V prípade príznakov, ako sú bolesť na hrudníku, závraty, ťažkosti s dýchaním a/alebo ľahká únava, odporúča sa vykonať vyšetrenie srdca. Po diagnostikovaní tichého infarktu môže lekár identifikovať hlavné rizikové faktory a navrhnúť liečebnú stratégiu,“ radí odborníčka.

Zdroj: TASR
Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This