Ortopedický magazín logo

Reklama

Radíme: Nesprávne užívanie liekov môže poškodiť organizmus

Bratislava 6. februára (TASR) – Nesprávne užívanie liekov môže poškodiť organizmus. Upozornilo na to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Stredoškolákom a ich rodičom preto odporúča, aby dodržiavali intervaly medzi dávkami a overili si správne množstvo lieku.

„Pre zdravie je riskantné, ak neužijete lieky podľa odporúčaní, ak užijete lieky určené pre iné osoby a ak užívate viac liekov, ktoré neodporučil lekár, pretože sa navzájom môže meniť ich účinok,“ priblížilo. Nebezpečné je podľa neho tiež užívanie liekov v kombinácii s alkoholom, či užívanie lieku na iné účely ako je odporúčané.

Rezort upozornil, že niektoré lieky na alergiu môžu utlmovať, napríklad vyvolávať ospalosť či znižovať sústredenie. Lieky proti bolesti môžu podľa neho poškodzovať orgány a byť návykové. „Niektoré lieky proti kašľu môžu spôsobiť halucinácie či kŕče,“ doplnil. Kvapky a spreje na uvoľnenie nosa sa podľa neho nesmú užívať dlhšie ako sedem dní.

Ministerstvo tiež apeluje, aby ľudia voľnopredajné lieky užívali len ak ich skutočne potrebujú. Lieky na predpis by zase podľa jeho slov mali užívať podľa odporúčania lekára.

Zdroj: TASR
Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This