Ortopedický magazín logo

Reklama

Radíme: Nealkoholové stukovatenie pečene ohrozuje viac diabetikov a obéznych ľudí

Bratislava 16. januára (TASR) – Riziko nealkoholového stukovatenia pečene (NAFLD) je niekoľkonásobne vyššie, ak má človek diabetes alebo obezitu. Pomôcť môže zlepšenie životosprávy či zvýšenie fyzickej aktivity a zníženie kalorického príjmu. Priblížil to prezident Slovenskej diabetologickej asociácie Emil Martinka.

Spresnil, že výskyt NAFLD v bežnej populácii je medzi 15 až 30 percentami. „U ľudí s diabetes mellitus druhého typu je výskyt NAFLD na úrovni okolo 70 percent, čo je násobne viac,“ doplnil Martinka. Diabetes mellitus však podľa neho poškodzuje všetky tkanivá a orgány v tele.
Ochorenie NAFLD a diabetes sa podľa neho navzájom potenciujú a zhoršujú svoju prognózu. Priblížil, že u pacientov s nealkoholovým tukovým ochorením pečene je výskyt diabetu násobne vyšší. „NAFLD urýchľuje progresiu mikro- aj makrovaskulárnych komplikácií diabetu a zvyšuje tiež riziko srdcovo-cievnych ochorení,“ podotkol prezident asociácie. Tie sú podľa neho pri obidvoch ochoreniach hlavnou príčinou mortality.

„Z klinických skúšaní je zrejmé, že pokles hmotnosti o viac ako sedem percent prináša histologicky preukázateľné zlepšenie aj pri pokročilejšej forme ochorenia,“ potvrdil Martinka. Upozornil, že ak má človek obezitu a spĺňa kritériá metabolického syndrómu, je potrebné počítať s 80-percentným rizikom vzniku NAFLD. „Vo vlastnom záujme by sa mal žiadať vyšetriť, aby sa toto riziko potvrdilo alebo nie,“ odporučil.

Zlepšiť by sa podľa neho mala spolupráca medzi hepatológmi a diabetológmi, keďže sa musí zachytiť čo najskôr. „Ideálne ešte v úvodných štádiách, ktoré sú zvrátiteľné a reverzibilné,“ spresnil Martinka. Podotkol, že aj mnohé z moderných antidiabetík zohrávajú úlohu nielen v znižovaní cukru v krvi, tukov a krvného tlaku, ale aj v zlepšovaní nálezov na pečeni.

Zdroj: TASR
Foto: ilustračné, Envato Elements

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This