Ortopedický magazín logo

Reklama

Psychologička: Rodičia majú deťom vysvetliť, čo sa bude v materskej škole diať

Rodičia majú deťom vysvetliť, čo sa bude v materskej škole diať

Rodičia majú deti, ktoré budú od septembra navštevovať materskú školu po prvýkrát, uistiť, že pre ne prídu a vysvetliť im, čo sa bude v materskej škole diať a aké sú tam pravidlá. Uviedla to psychologička Katarína Trlicová. 

„Pocit istoty a bezpečia je z psychologického hľadiska pre dieťa v predškolskom období výnimočne dôležitý,“ uviedla psychologička. Vzťah medzi rodičmi a deťmi sa môže podľa jej slov posilniť aj hraním hier. Treba však sledovať určité signály. Rodičia by mali pozorovať napríklad postoj dieťaťa k hre.

Dieťa je podľa psychologičky pripravené navštevovať materskú školu vtedy, keď sa vie odpútať od rodiny a nebráni sa novému prostrediu. „Rodičia vedia a cítia, kedy je ich dieťa pripravené. V nerozhodných situáciách sa môžu obrátiť na detských psychológov a vstup do predškolského zariadenia prekonzultovať,“ vysvetlila.

Deti, ktoré navštevujú materskú školu, sa vedia zväčša rýchlejšie začleniť do kolektívu na základnej škole. „Majú skúsenosti so životom medzi rovesníkmi, s autoritami, s dodržiavaním pravidiel a majú aj prvé skúsenosti s cielenou prácou,“ poznamenala psychologička. Ako dodala, zaradenie sa je individuálne a závisí od viacerých faktorov. Ide napríklad o emocionálnu stabilitu, vzťahové väzby či zrelosť centrálnej nervovej sústavy.

Pre dieťa, ktoré dosiahne päť rokov do 31. augusta, bude predprimárne vzdelávanie povinné od septembra.

zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This