Ortopedický magazín logo

Reklama

Prvá štúdia svojho druhu v krajine EÚ

Prvá štúdia svojho druhu v krajine EÚ

Taliansky inštitút zdravia prezentuje svoje nové výsledky a tvrdí, že po očkovaní prudko klesá počet nakazených a úmrtí. Päť týždňov po podaní prvej dávky vakcíny Pfizer, Moderna alebo AstraZeneca výrazne klesol počet ľudí nakazených ochorením COVID-19 u dospelej populácie všetkých vekových kategórií. Konkrétne o 80%. Vyplýva to z talianskej štúdie zverejnenej v sobotu večer. Informáciu priniesla agentúra Reuters. 

Prvú štúdiu tohto druhu v krajine patriacej do Európskej únie o skutočných dopadoch imunizačnej kampane uskutočnil taliansky Národný inštitút zdravia a ministerstvo zdravotníctva na 13,7 milióna ľudí, ktorí boli zaočkovaní v Taliansku.

Prvá štúdia svojho druhu v krajine EÚ

Vedci začali študovať údaje odo dňa, keď  v Taliansku začala očkovacia kampaň, teda 27. decembra 2020. Skončili 3. mája 2021. Analýza ukázala, že riziko nákazy, hospitalizácie a úmrtia na koronavírus SARS-CoV-2 po prvých dvoch týždňoch po podaní prvej dávky vakcíny progresívne klesalo.

Na 35. deň po podaní prvej dávky sme zaznamenali zníženie počtu nakazených o 80%, zníženiu počtu hospitalizácií o 90%, a 95-percentné zníženie počtu úmrtí,“ uviedol inštitút s tým, že rovnaká situácia bola pozorovaná u mužov i žien bez ohľadu na vek.

„Tieto údaje potvrdzujú účinnosť očkovacej kampane a potrebu rýchlo dosiahnuť vysokú mieru zaočkovanosti obyvateľstva, aby sa mohla ukončiť mimoriadna situácia,“ uviedol vo vyhlásení prezident inštitútu Silvio Brusaferro. V sobotu ráno bolo približne 8,3 milióna Talianov, čo predstavuje 14% populácie, úplne zaočkovaných, pričom ďalších asi 10 miliónov ľudí dostalo prvú dávku.

Bývalého premiéra Berlusconiho prepustili z nemocnice

Bývalého talianskeho Bývalého Silvia Berlusconiho prepustili v sobotu z milánskej nemocnice. Iba v utorok ho hospitalizovali pre komplikácie súvisiace s nákazou koronavírusom, ktorú vlani prekonal. Tento štvornásobný taliansky premiér a mediálny magnát bol naposledy hospitalizovaný v apríli. To v súvislosti s následkami choroby COVID-19, ktorú prekonal vlani na jeseň. V nemocnici vtedy strávil 24 dní.

Ešte v januári bol Berlusconi prijatý do nemocnice v Monaku, a to pre problémy so srdcom. Došlo k tomu len niekoľko mesiacov po tom, ako vlani v septembri strávil v nemocnici 11 dní po tom, čo sa nakazil koronavírusom. Silvio Berlusconi bol desaťročia ústrednou postavou verejného života v Taliansku. V posledných rokoch však čelil celej škále zdravotných problémov, pričom v roku 2016 podstúpil operáciu srdca.

Redakcia, zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This