Ortopedický magazín logo

Reklama

Protézy dolných končatín Ottobock

Protézy dolných končatín Ottobock

Pacienti spokojní so svojou protézou z komponentov Ottobock.

Mobilita znamená kvalitu života. Platí to v každom veku a predovšetkým u ľudí, ktorí sú po amputácii dolnej končatiny. Požiadavky na protézu sú rovnako rozmanité, ako naše životy. Spoločnosť Ottobock prináša protetické riešenia, ktoré sú dokonale prispôsobené požiadavkám ľudí po amputácii končatiny. Protézy dolných končatín Ottobock umožňujú zúčastňovať sa mnohých každodenných a rekreačných aktivít bez väčších obmedzení. Predpokladom je, samozrejme, protéza, ktorá spĺňa individuálne potreby používateľa. Najlepšie možné protetické riešenie možno dosiahnuť pri vzájomnej spolupráci lekára, ortopedického technika a rehabilitačného tímu. 

K faktorom ovplyvňujúcim výber protézy vhodnej pre konkrétneho používateľa patrí celkový fyzický stav a zdravie pacienta, úroveň jeho amputácie, požiadavky kladené na protézu a pracovné a súkromné prostredie, v ktorom žije. Ortopedický technik je ten, kto vo všetkých týchto aspektoch poradí a v spolupráci s pacientom vyberie najvhodnejšiu protézu a príslušné komponenty. 

Protézy dolných končatín sa skladajú z protézového lôžka a komponentov, ktoré dopĺňajú chýbajúcu končatinu a nahrádzajú jej funkciu a kozmetický výzor. Nemenej dôležitá je stavba protézy, čiže to, ako sú komponenty s kýpťovým lôžkom navzájom poskladané a pospájané, aby umožňovali čo najoptimálnejšiu chôdzu. 

Z čoho sa skladajú protézy?

Protézové kýpťové lôžko  

Tvorí spojenie medzi kýpťom a protézou a plní jednu dôležitú funkciu: zabezpečuje optimálne uchytenie a dobré uloženie kýpťa v protéze. Každé lôžko sa vyrába individuálne na mieru – pri zohľadnení tvaru kýpťa a stupňa aktivity používateľa. 

Príklady kýpťových návlekov a nosných lôžok
Príklady kýpťových návlekov a nosných lôžok a) predkolenných protéz, b)stehenných protéz

Bezpečné spojenie protézy s kýpťom zaisťujú tri základné moduly: – kýpťové lôžko, liner (návlek na kýpeť) a systém pripojenia (vťahovací, na zámok alebo podtlakový). 

Spoločnosť Ottobock má v ponuke širokú škálu materiálov a komponentov na všetky tri moduly pre všetky úrovne amputácií dolnej končatiny. Na výber je široké spektrum kýpťových návlekov (linerov) zo silikónu, kopolyméru alebo z polyuretánu. Každý z nich je určený na rôzne stavy kýpťov. Pin s kýpťovým návlekom? Vťahovanie? Podtlak? Široké portfólio produktov Ottobock umožňuje vhodnou protézou vybaviť každého používateľa.

Komponenty protéz podľa úrovne amputácie

Všetky modulárne protézy na amputácie v predkolení (nad členkovým kĺbom) sú zložené z kýpťového lôžka, protézového chodidla a adaptérov, ktoré spájajú lôžko s chodidlom. Protézy po amputáciách nad kolenom sú zložené z kýpťového lôžka, modulárneho protézového kolenného kĺbu a chodidla. Takisto sú spojené navzájom adaptérmi a zvyčajne ich dopĺňajú kozmetické kryty.

Protézové chodidlá

Protézové chodidlo je umelé chodidlo, ktoré nahrádza fyziologické chodidlo. Vždy spĺňa špecifický, funkčný účel a vyberá sa pre každého používateľa individuálne podľa jeho stupňa aktivity. Protézové chodidlo má tvar prirodzeného chodidla.

V minulosti sa chodidlá najčastejšie vyrábali z dreveného masívu. Aj dnes sa občas používajú pre užívateľov s nízkym stupňom aktivity. Pre stredný a vyšší stupeň aktivity máme v ponuke širokú paletu karbónových protézových chodidiel. Karbón je veľmi ľahký a pevný materiál. Je vysoko flexibilný a má výrazne pružiaci účinok. Protézové chodidlo vyrobené primárne z karbónového vlákna je vďaka tomu veľmi ľahké. Používateľom prináša pri chôdzi výhodu vysokej návratnosti energie.

Príklady karbónových protézových chodidiel Ottobock
Príklady karbónových protézových chodidiel Ottobock

Moderné mikroprocesorom riadené technológie protézových chodidiel užívateľom umožňujú užívať život takmer naplno. Vďaka širokému spektru funkcií ponúkajú neobyčajnú slobodu a podporu v každodenných aktivitách a v každej obuvi. 

Protézové kolenné kĺby

Protézový kolenný kĺb je umelý kolenný kĺb, ktorý slúži ako funkčná náhrada fyziologického kolena. Rôzne kolenné kĺby spĺňajú individuálne požiadavky v závislosti od mobility konkrétneho používateľa. 

Ponuka protézových kolenných kĺbov Ottobock pozostáva z množstva kĺbov, od najjednoduchších s mechanickým riadením, cez pneumatické, hydraulické, až po bionické kolená riadené mikroprocesorom. 

Príklady protézových kolenných kĺbov Ottobock
Príklady protézových kolenných kĺbov Ottobock

Kolenný kĺb má vplyv na bezpečnú chôdzu, a preto sa musí vybrať podľa stupňa aktivity, dĺžky kýpťa a jeho motorických schopností, hmotnosti a predpokladanej rýchlosti pohybu používateľa. Kolenný kĺb je hneď po kýpťovom lôžku najdôležitejším dielom protézy po amputácii nad kolenom (v stehne). Dôležité je podrobne vysvetliť princíp funkcie kĺbu, ktorý bude pre protézu ponúknutý. Rôzne konštrukcie majú rôzne požiadavky na ovládanie a treba poznať ich funkciu a naučiť sa správny stereotyp chôdze. 

Spoločnosť Ottobock má rovnako širokú ponuku kolenných kĺbov pre pacientov vo všetkých stupňoch aktivity, na rôzne povrchy terénov a pre akékoľvek koníčky.

Mikroprocesorom riadené systémy protézového kolenného kĺbu

U týchto systémov protézového kolenného kĺbu mikroprocesor pomocou komplexných senzorov rozpoznáva aktuálny vzor pohybu a protézu na to prispôsobuje v reálnom čase správne. Riadi švihovú aj stojnú fázu, takže používateľ sa môže na protézový kolenný kĺb vždy úplne spoľahnúť. S takýmito kolenami dokáže pacient takmer všetko, a práve preto tvoria technický vrchol možností protéz.

Mikroprocesorom riadené systémy C-Leg a Génium
Mikroprocesorom riadené systémy C-Leg a Génium

Zdroj: Ottobock Slovakia

Foto: Ottobock Slovakia

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This