Ortopedický magazín logo

Reklama

Problém s prirodzeným počatím – Súčasní tínedžeri majú horšie spermiogramy ako ich otcovia

Problém s prirodzeným počatím

Nezdravý  životný štýl, fajčenie, alkohol, málo pohybu, nadmerná záťaž, stres. Aj toto má za následok neustále sa zyšujúci počet párov, ktoré majú problém s prirodzeným počatím dieťaťa. Hrozivo narastá najmä mužská neplodnosť. Súčasní tínedžeri majú horšie spermiogramy ako ich otcovia. Riešením neplodnosti je tak často umelé oplodnenie. Štátna poisťovňa naň vlani vynaložila viac ako 1,7 milióna eur. 

„Liečba neplodnosti metódami asistovanej reprodukcie je pre poistencov náročná po fyzickej, psychickej, ale aj po finančnej stránke. VšZP v rámci podpory zvyšovania pôrodnosti preplatila v roku 2020 až 1 551 výkonov asistovanej reprodukcie 1 420 poistenkyňám,“ uvádza hovorca Všeobecnej zdravotnej poisťovne Matej Neumann.

Z tých doteraz porodilo takmer 13 %.

,,Vlani sme v priemere za jeden cyklus uhradili 1 120 eur, čo znamená, že celkové náklady spojené s umelým oplodnením presiahli viac ako 1,7 milióna eur,“ doplnil Matej Neumann.

K jednotilivým výkonom umelého oplodnenia sa viaže aj hormonálna liečba. Bariéry v snahe otehotnieť môžu byť tak na strane ženy, ako aj muža, respektíve u oboch partnerov súčasne. Do úvahy pritom pripadá celý rad ťažkostí – hormonálnegynekologické, imunologické, obezita, podvýživa a mnohé ďalšie.

Biologická nekompatibilita partnerov

Štatisticky sa však udáva, že až v 15 % je príčina neplodnosti nejasná, neidentifikovateľná. V súvislosti s tým biologička a genetička Jaroslava Babková upozorňuje, že za neschopnosťou počať potomka môže byť aj biologická nekompatibilita partnerov.

„Keď sa odkloníme od biologického, nepočúvame reč tela, ignorujeme vôňu partnera, pri jeho výbere je pre nás dôležitejší iný faktor, môže sa stať, že sa dáme dokopy s človekom, s ktorým by nás príroda nikdy nespojila. Ak sa potom títo ľudia snažia mať dieťa, často sa im nedarí, dochádza k potratom aj v prípade umelého oplodnenia a oni nevedia prečo. Po vylúčení všetkých organických dôvodov, ktorých býva veľa, môžeme jednoducho konštatovať, že sú spolu dvaja ľudia, ktorí k sebe biologicky nepatria,“ upresňuje Jaroslava Babková.

Zdroj: TS VšZP

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This