Ortopedický magazín logo

Reklama

Prieskum SKSaPA: Príplatok za prácu v COVID zónach vyplatili len časti sestier

SKSaPA príplatok v covid zónach vyplatili len časti sestier

Foto: Envato Elements

Príplatok za prácu v tzv. COVID zónach dostala v januári len časť zdravotných sestier. Prevažne pracujúcich v štátnych zariadeniach. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA). 

SKSaPA zrealizovala v aktuálnom mesiaci anketu na vzorke 550 respondentov. Z celkového počtu takmer 50 percent respondentov uviedlo, že pracuje v tzv. červených zónach, teda na reprofilizovaných COVID oddeleniach/JIS/ARO,“ priblížil riaditeľ kancelárie komory Lukáš Kober. Doplnil, že príplatok za január bol vyplatený u 63 percent z nich.

Podľa komory sa vyskytli prípady, keď nebol sestrám vyplatený sľúbený rizikový príplatok v plnej sume, prípadne nie za všetky odpracované hodiny. Často išlo o polovičné sumy, teda 3,50 eura za hodinu.
„Je pre nás nepochopiteľné, že aj v takej závažnej situácii, v akej sa nachádzame, musíme riešiť tieto otázky a pýtať sa kolegýň, či dostali to, čo mali prisľúbené,“ povedal Kober.

Chýbať má aj metodika

Viac ako 55 percent respondentov uviedlo, že nemá žiadne informácie o metodike či vnútornom predpise, ktorý jasne definuje podmienky pridelenia rizikového príplatku. Podľa komory polovica z celkového počtu respondentov žiadne príplatky za prácu v biologickom riziku nevidela ani pred prísľubom premiéra Igora Matoviča (OĽANO). Má ísť prevažne o sestry z ambulancií. Tiež z oddelení, ktoré fungujú štandardne, no prípady pacientov pozitívnych na nový koronavírus majú na dennej báze. Rovnako dialyzačné strediská, operačné sály, zariadenia sociálnych služieb či sestry v ozbrojených zložkách. Riziko nákazy ochorením COVID-19 je všade a práve tí, ktorí nevedia, že sa starajú o infekčného pacienta, a nemajú ani adekvátne ochranné pomôcky, sú podľa komory často najohrozenejší.

Ministerstvo: Metodika bola známa už v januári

O tom, že pracovníci na COVID oddeleniach dostanú od polnoci 1. januára príplatok sedem eur za jednu odpracovanú hodinu, informoval na sociálnej sieti premiér Igor Matovič (OĽANO). Vyplácať sa malo vtedy, kým počet pacientov s novým koronavírusom neklesne vo všetkých nemocniciach pod 1000. Dohodol sa na tom s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím (OĽANO). Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR odoslalo metodické usmernenie, ako pri vyplácaní postupovať, ešte v januári.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This