Ortopedický magazín logo

Reklama

Prieskum Eurobarometer: 9 % Európanov odmieta očkovanie. Na Slovensku je to 17%

9 % Európanov odmieta očkovanie

75 percent občanov 27-člennej Európskej únie súhlasí s tým, že vakcíny proti ochoreniu COVID-19 sú jediným spôsobom, ako ukončiť súčasnú pandémiu koronavírusu. Bleskový prieskum Eurobarometra rovnako ukázal, že 69 percent obyvateľov EÚ je buď už očkovaných, alebo chcú byť čo najskôr zaočkovaní. 79 percent opýtaných sa plánuje zaočkovať v priebehu tohto roka. Na druhej strane, 9 % Európanov odmieta očkovanie

Ďalších šesť percent opýtaných uvažuje o neskoršej vakcinácii. Medzi členskými štátmi EÚ však existujú značné rozdiely v miere zaočkovanosti. Názory na vakcíny kolíšu aj podľa vekových skupín.

  • Ľudia do 45 rokov sú váhavejší ako starší.
  • Najväčšiu skupinu zaočkovaných (61 percent) v EÚ tvoria osoby nad 55 rokov a so značným odstupom ľudia vo veku 40 – 54 rokov (29 percent). 

 

Slovensko bolo koncom mája so 49-percentnou mierou zaočkovanosti (alebo očkovaním v najbližšom čase) treťou najhoršou krajinu v EÚ (spolu s Chorvátskom a Slovinskom). Horšie na tom boli iba Bulharsko a Lotyšsko.

Najlepšia situácia bola na:

  • Malte (86 percent),
  • v Španielsku (78),
  • vNemecku (77)
  • a v Írsku (76). 

Prieskum ukázal, že ďalších 14 percent Slovákov vakcináciu zvažuje do konca roka. 17 percent občanov SR sa vyjadrilo, že sa proti covidu očkovať nedá, tada odmieta očkovanie. V priemere si však 70 percent opýtaných (66 percent Slovákov) myslí, že EÚ hrá kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní prístupu k vakcínam proti COVID-19 v ich krajine. 

Tesná väčšina (47 percent) tých, ktorí vyjadrili svoj názor, je spokojných so spôsobom, akým EÚ zvláda očkovaciu stratégiu, nespokojných je 45 percent opýtaných. Na Slovensku bolo koncom mája s očkovacou stratégiou EÚ spokojných len 40 percent opýtaných a 52 percent nespokojných, čo opäť znamenalo tretiu najhoršiu pozíciu v 27-člennej EÚ.

Názory na to, ako národné vlády riešia očkovacie kampane, sú už o niečo negatívnejšie.

  • V priemere 49 percent Európanov v sledovanom období vyjadrilo nespokojnosť s krokmi svojich národných vlád.
  • Spokojných bolo 46 percent opýtaných.
  • Slovensko sa v tejto kategórii ocitlo na konci rebríčka. Očkovacej stratégii vlády verilo len 26 percent opýtaných a sklamaných bolo až 69 percent respondentov.
  • Podobné čísla mali ešte Lotyšsko a Slovinsko, kým najväčšiu dôveru v postup vlády pri očkovaní prejavili Malťania (85 percent), Luxemburčania (75) a Portugalci (73).

Prieskum Eurobarometra sa uskutočnil od 21. do 26. mája na vzorke 26.106 osôb vo veku od 15 rokov vo všetkých členských krajinách EÚ.

Redakcia, zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This