Ortopedický magazín logo

Reklama

Príbalový leták v slovenčine musí mať každý liek registrovaný na Slovensku

Príbalový leták v slovenčine musí mať každý liek registrovaný na Slovensku

Príbalový leták v slovenskom jazyku musí byť súčasťou každého lieku registrovaného na Slovensku. Výnimkou sú len lieky pripravované v lekárni, keď pacientovi informácie poskytne lekár a lekárnik. Na sociálnej sieti to pripomenul Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Balenie každého registrovaného lieku musí obsahovať dokument s názvom písomná informácia pre používateľa. „Dodržiavaním inštrukcií z príbalového letáku priamo prispievate k úspechu liečby a po jeho prečítaní vás neprekvapia ani prípadné nežiaduce účinky,“ vysvetlil ŠÚKL.

Príbalový leták musí byť koncipovaný tak, aby bol jasný a zrozumiteľný, má u všetkých liekov rovnakú štruktúru a skladá sa zo šiestich častí. Príbalový leták obsahuje základné informácie o lieku, jeho účinnej látke a tiež, pre koho je určený. Ďalšou časťou sú informácie, za akých okolností liek sa nesmie užívať a kedy je potrebné liek užívať s opatrnosťou.

Chýbať tiež nemôžu ani informácie o správnom dávkovaní lieku, zoznam nežiaducich účinkov spolu s informáciou, ako často sa vyskytujú, pokyny pre správne skladovanie lieku a informácie o zložení lieku aj s pomocnými látkami, o obsahu balenia a aj o tom, ako má liek vyzerať. „Ak príbalový leták náhodou stratíte, elektronickú verziu nájdete na stránkach www.sukl.sk,“ dodal ŠÚKL.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This