Ortopedický magazín logo

Reklama

Pri vzdialenosti viac ako 5 metrov nebude v exteriéri povinný respirátor

Pri vzdialenosti viac ako päť metrov nebude v exteriéri povinný respirátor

Foto: Envato Elements

Úrad verejného zdravotníctva spresnil podmienky nosenia respirátorov a rúšok. Tie sa od pondelka 19. apríla zmierňujú. 

Exteriér

„Povinnosť mať v exteriéri rúško, respirátor či ich náhradu sa nebude už v týkať tých, ktorí budú od ostatných osôb, s ktorými nežijú v spoločnej domácnosti, vzdialení viac ako päť metrov,“ vysvetlila jednu zo zmien hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Škola

„Namiesto respirátora budú môcť mať rúška v interiéri verejných budov nosiť všetci žiaci v škole alebo školskom zariadení i pedagogickí a odborní zamestnanci počas vyučovania.

V práci

Podobne na pracovisku môžu nosiť rúško zamestnanci, ktorí majú chronické ochorenia dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou alebo kožné ochorenia tváre, u ktorých by nosenie respirátora mohli viesť k zhoršeniu stavu,“ dodala Račková.

Možnosť nosiť rúško namiesto respirátora sa bude týkať aj tých zamestnancov, ktorých spôsob práce a pracovné podmienky nosenie respirátora neumožňuje, pričom na to stačí dohoda medzi zamestnávateľom a zástupcami zamestnancov. Doteraz to bolo možné iba na základe vyjadrenia pracovnej zdravotnej služby.

Ostatné ustanovenia ostávajú v platnosti bez zmien.

COVID-19 na Slovensku

V slovenských nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 2190 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 2039 ľudí. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je 193 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 279 osôb. Celkový počet úmrtí „na covid“ je 10.877 a celkový počet úmrtí „s covidom“ je 2090.

WHO: Epidemiologická situácia v Európe zostáva „vážna“

Svetová zdravotnícka organizácia dnes informovala, že počet úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19 v 53 európskych krajinách už prekonal jeden milión. Epidemiologická situácia v Európe zostáva podľa Klugeho „vážna“, keďže v európskom regióne aktuálne každý týždeň pribúda asi 1,6 milióna nových prípadov nákazy.

Zároveň existujú isté pozitívne indície, že sa šírenie infekcie v niektorých európskych krajinách spomaľuje a že vďaka prioritnému očkovaniu výrazne klesá počet nových prípadov i úmrtí v najstarších vekových kategóriách.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This