Ortopedický magazín logo

Reklama

Pri novej vtáčej chrípke existuje vyššie riziko prenosu na človeka

Pri novej vtáčej chrípke existuje vyššie riziko prenosu na človeka

Pri novej vtáčej chrípke, resp. vlne vtáčej chrípky, ktorá sa v súčasnosti šíri v Ázii a Európe, hrozí vyššie riziko jej prenosu na človeka z dôvodu vysokého počtu variantov tohto vírusu. Vyhlásila to generálna riaditeľka Svetovej organizácie pre zdravie zvierat (OIE) Monique Eloitová, ktorú citovala agentúra Reuters.

Od októbra do konca decembra zaevidovali ohniská vtáčej chrípky celkovo v 15 krajinách. Najhoršiu situáciu pritom hlásili v Taliansku, kde zaznamenali až 285 ohnísk, ktoré zasiahli štyri miliónov kusov hydiny. Väčšinou išlo o vírus typu H5N1.

„Tentokrát je situácia zložitejšia a riskantnejšia, pretože sa objavuje viac variantov, a preto je ťažké ich stopovať… V konečnom dôsledku existuje riziko, že (vírus) zmutuje alebo sa zmieša s vírusom ľudskej chrípky a stane sa prenosným medzi ľuďmi,“ uviedla Eloitová.

Vírus H5N1 je jedným z mála typov vtáčej chrípky, ktoré sú prenosné na človeka. Celkovo sa vo svete týmto typom vtáčej chrípky zatiaľ nakazilo približne 850 ľudí, z ktorých polovica nákaze podľahla.

Vlani zaevidovali v Číne tiež niekoľko prípadov nákazy vtáčou chrípkou typu H1N6 u ľudí. Tieto prípady vyvolali obavy, že typy chrípky, ktoré doteraz vo svete cirkulovali, sa zmenili a môžu byť pre ľudí nákazlivejšie.

Podľa Eloitovej sa však väčšina krajín naučila, ako sa vysporiadať s ohniskami nákazy, pričom prenos tohto ochorenia na človeka sa vyskytuje sporadicky, pretože človek sa týmto vírusom infikuje iba pri blízkom kontakte.

„Ak sa vyskytne jeden, dvaja alebo traja nakazení ľudia, je to znepokojujúce, ale nie je potrebné ihneď prepadať panike pre riziko rozšírenia,“ uviedla Eloitová.

Zdroj: TASR, Reuters

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This