Ortopedický magazín logo

Reklama

Prečo štátna zdravotná poisťovňa VšZP neuzavrie zmluvu s ortopedickou ambulanciou vo vašom okolí? 

Prečo štátna zdravotná poisťovňa VšZP neuzavrie zmluvu s ortopedickou ambulanciou vo vašom okolí? 

Na snímke predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VšZP Richard Strapko. Foto: TASR - Martin Kotian

Máte vo svojom okolí ortopedickú ambulanciu, ale chýba jej zmluva so štátnou poisťovňou? To znamená, že sa do ambulancie môžete objednať na vyšetrenie, ale budete si zaň musieť platiť, ako by ste neboli poistení. Prečo je to tak? Pýtali sme sa štátnej poisťovne, ktorá odmieta podpísať zmluvu aj s ortopedickou ambulanciou v Alžbetinom dvore. Napriek tomu, že je to prvá obec za hlavným mestom, ktorá čo do počtu obyvateľov rastie každý mesiac, VšZP to nestačí. Uzavrieť novú zmluvu pre ňu pritom nepredstavuje nové náklady.
Máte aj vy vo svojom okolí ambulanciu, ktorej VšZP nedala zmluvu a vy musíte za lekárom zbytočne cestovať a čakať na termín? Dajte nám o nej vedieť. Zaujíma nás, koľko takých ambulancií na Slovensku je a na koľkých pacientov má tento prístup štátnej poisťovne dosah.

Napíšte nám na redakcia@ortopedickymagazin.sk, ďakujeme. 

O otvorení novej ortopedickej ambulancie v Alžbetinom dvore sme vás informovali v marci. Tak ako v každej obci, domáci sa potešili novým službám, ktoré doplnili ambulanciu všeobecného lekára pre dospelých aj deti, sídliacu blízko cez cestu.
Nová ortopedická ambulancia však nemá zmluvu so Všeobecnom zdravotnou poisťovňou. Štátna poisťovňa, v ktorej si zdravotné poistenie platí väčšina poistencov, nám potvrdila, že ambulancia o zmluvu žiadala. Napriek tomu, že jej zjavne nechýbajú žiadne povinné náležitosti, VšZP jej zmluvu nedala. Inak povedané, väčšina obyvateľov tejto a okolitých obcí má po radosti.
„Žiadosť poskytovateľa bola posudzovaná v decembri 2020 a opakovane, po splnení základných kritérií uzatvárania zmlúv s poskytovateľmi špecializovanej ambulantnej starostlivosti, v marci 2021. VšZP dospela k záveru, že nie je dôvodné rozširovať sieť zmluvných poskytovateľov špecializovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti v odbornosti ortopédia v Bratislavskom kraji, pretože potreby poistencov plne, až nadmerne, pokrýva sieť doterajších zmluvných poskytovateľov, keďže normatív verejnej minimálnej siete v odbornosti je naplnený viac ako trojnásobne,“ takto nám svoje rozhodnutie odôvodnila VšZP.

Poistenec nemá slovo

Ak sa teda obyvatelia − ortopedickí pacienti z tohto okolia − pýtajú, prečo musia za vyšetrením naďalej cestovať do hlavného mesta, keď odbornú ambulanciu majú kúsok od domu, odpoveď je nadmieru byrokratická. Normatív je naplnený. Viacerí miestni obyvatelia, s ktorými sme sa o novej ambulancii rozprávali, sa vyjadrili, že tomu nerozumejú. Na jednej strane má byť zdravotná starostlivosť dostupnejšia, ale prekážkou je podľa nich v tomto prípade štátna poisťovňa.
Pýtali sme sa preto VšZP, či uzatvorenie novej zmluvy pre ňu predstavuje nejakú záťaž (organizačnú, ekonomickú, personálnu).
„Proces uzatvárania nových zmlúv s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti je síce štandardizovaným procesom, no odborné a objektívne vyhodnotenie každej jednej žiadosti je organizačne aj personálne pomerne náročné, čo si vyžaduje svoj čas a prípravu. Do tohto procesu je zapojených vždy približne 8 − 10 ľudí,“ odpovedal hovorca štátnej poisťovne Matej Neumann.
Takže najnáročnejšou časťou uzatvárania novej zmluvy je vyhodnotenie žiadosti o túto zmluvu. Bez rozdielu na to, či je výsledok kladný alebo záporný.  Z odpovede štátnej poisťovne vyplýva, že to pre ňu nepredstavuje nové náklady, nemusí prijímať nových zamestnancov, nakupovať nový systém.

Kto rozhoduje o tom, či budete musieť za lekárom cestovať?

To či budete musieť za lekárom dochádzať autom, autobusom alebo vlakom, alebo či stačí, ak prejdete pár metrov v obci, v iných prípadoch po sídlisku posudzuje interná skupina ľudí v štátnej poisťovni. Záverečné slovo má predstavenstvo. Jeden z obyvateľov, ktorého sme stretli pred ambulanciou, sa zamýšľal nad tým, či by nepomohla občianska aktivita a iniciatíva smerovaná k štátnej poisťovni. Pýtali sme sa na to hovorcu VšZP.
„Obyvatelia nemusia robiť nič, proces uzatvárania zmlúv s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti je štandardný a funguje na princípe podania oficiálnej žiadosti o zazmluvnenie, o ktorej na základe odporúčania komisie pre zmluvné vzťahy rozhoduje predstavenstvo VšZP,“ odpovedal hovorca VšZP Matej Neumann.
Takže obyvatelia si nepomôžu, a to aj napriek tomu, že v otázke ku procesu schvaľovania hovorca poisťovne píše: „Komisia pre zmluvné vzťahy pri posudzovaní obdobných žiadostí, samozrejme, posudzuje aj fakt rýchlorastúcich prímestských oblastí, pričom tento parameter má pomerne veľkú váhu.“

Nárast obyvateľstva o takmer 100% za tri roky VšZP tiež nestačí

Tak konkrétne v Alžbetinom dvore a Miloslavove (dve časti jednej obce), kde sa nachádza naša modelová ambulancia, pretože predpokladáme, že takýchto sú na Slovensku desiatky, eviduje obecný úrad za posledné tri roky nárast obyvateľov takmer o 100 % percent. Ešte v roku 2018 malo trvalý pobyt v obci hlásených 2 586 ľudí. Dnes je to podľa obecného úradu 4 475 ľudí.
Keď sme sa hovorcu poisťovne pýtali, prečo musí poistenec čakať týždne a mesiace (napr. ŠNOP − 8 mesiacov čakacia lehota pre dospelých, pozn. redakcie) na vyšetrenie do inej ambulancie, keď v blízkosti bydliska má k dispozícii odbornú ambulanciu, ale bez zmluvy od štátnej poisťovne, po týždni sme dostali odpoveď odkazujúcu na princíp solidarity.
„Systém slovenského verejného zdravotného poistenia funguje na princípe solidarity, keď sa poistenci zdravotných poisťovní ,skladajú na úhradu zdravotnej starostlivosti vzájomne pre tých, ktorí ju v danom čase potrebujú. Predstava absolútnej dostupnosti zdravotnej starostlivosti kdekoľvek a bez akýkoľvek čakacích dôb je pri súčasnom nastavení systému objektívne nereálna.“
Za výkon ortopéda alebo iného špecialistu však zdravotné poisťovne neplatia paušálne, ako je tomu u všeobecných lekárov. Platia iba za daný výkon, bez rozdielu na to, v ktorom meste bol vykonaný. Stačí pritom zalistovať v nedávnych vyjadreniach predstavenstva, ktoré má podľa hovorcu záverečné slovo pri rozhodovaní o nových zmluvách. Začiatkom apríla sa VšZP v médiách chválila, že má zazmluvnené všetky nemocnice na Slovensku. A prečo to bolo vtedy podľa predsedu predstavenstva VšZP Richarda Strapka dôležité? Aby ľudia nemuseli cestovať.
Skryť citovaný text
„Zabezpečí prístup ku všetkým potrebným vyšetreniam bez toho, aby za nimi cestovali do vzdialených regiónov,“ argumentoval pred štyrmi mesiacmi R. Strapko pre TASR.

Prepoisťovacie obdobie − pánom je poistenec

Tlačového oddelenia štátnej poisťovne sme sa pýtali aj na to, či sa pre tento prístup neobávajú, že práve teraz (do 30. 9.), v čase prepoisťovacieho obdobia, stratia poistencov. Napriek tomu, že v minulom roku utŕžila štátna poisťovňa stratu, vedenie ostáva zjavne optimistické.
„Veríme však, že VšZP ponúka jej poistencom tie najlepšie služby pre zabezpečenie starostlivosti o ich zdravie. Zmena zdravotnej poisťovne nemusí automaticky znamenať skrátenie čakacej doby pre poskytnutie zdravotnej starostlivosti u konkrétneho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti,“ uviedol hovorca VšZP.
Aj tu by sa dalo nesúhlasiť. Zmena zdravotnej poisťovne pre mnohých pacientov môže znamenať, že sa dostanú k tomu lekárovi, ktorého majú blízko bydliska aj bez toho, aby si museli jeho služby platiť z vlastného vrecka a uhradí im to ich zdravotná poisťovňa.  Napríklad Ambulancia v Alžbetinom dvore má aktuálne podpísanú zmluvu s poisťovňou Union a s Dôverou podľa slov konateľa rokujú. Dajte nám vedieť, ako je to vo vašom okolí. Máte tam ortopedickú ambulanciu, ktorú by ste radi navštevovali, ale nemá zmluvu s vašou poisťovňou?
Marián Homér
Foto: TASR – Martin Baumann

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This