Ortopedický magazín logo

Reklama

Prebytočné vakcíny Sputnik V už nie sú na Slovensku

Prebytočné vakcíny Sputnik V už nie sú na Slovensku

FOTO Tasr - František Iván

Vakcíny Sputnik V, ktoré svojho času nechali na Slovensko doviezť bývalý premiér Igor Matovič a bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí, sú už mimo územia Slovenskej republiky. Teda väčšina z nich, o ktorú Slováci neprejavili záujem, ktorý bývalí predstavitelia očakávali. Napokon 160.000 dávok nevyužitej vakcíny Sputnik odkúpila Ruská federácia. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. 

Informovala, že ruská strana ich kúpila za identickú cenu, za ktorú ich nakupovalo Slovensko – 9,95 dolára za dávku. „V zmysle zmluvy je dohodnutá splatnosť kúpnej ceny v lehote 20 pracovných dní odo dňa dodania,“ dodala.

Predané vakcíny sú už mimo Slovenska. „Zostali nám tie, ktoré sú určené občanom prihláseným na očkovanie,“ dodala Eliášová. Vakcínou Sputnik V je podľa jej informácií zaočkovaných prvou dávkou približne 10.500 ľudí. „Na očkovanie je zaregistrovaných v čakárni cirka 8000 ľudí, termín na očkovanie už má približne 1500,“ dodala hovorkyňa.

Slovensko nakúpilo vakcíny Sputnik V v marci, pôvodne sa mal kontrakt týkať využitia dvoch miliónov dávok. Nákup a dovoz neregistrovanej vakcíny v EÚ vyvolal vládnu krízu. Z prvých 200.000 dávok, ktoré dostali povolenie, sa začalo očkovať 7. júna, záujem však nepotvrdil predchádzajúce odhady, aj preto vláda rozhodla o predaji či darovaní nevyužitých vakcín. Pôvodne sa hovorilo najmä o záujme krajín západného Balkánu.

Zdroj: TASR

Foto: TASR – František Iván

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This