Ortopedický magazín logo

Reklama

Pre znečistené ovzdušie stráca Británia ročne tri milióny pracovných dní pre ochorenie zamestnancov

Pre znečistené ovzdušie stráca Británia ročne tri milióny pracovných dní pre ochorenie zamestnancov

Foto: ilustračné, Envato Elements

Podľa odborníkov Británia stráca v dôsledku znečistenia každý rok približne tri milióny pracovných dní pre ochorenie buď priamo zamestnancov, alebo ich detí, o ktoré sa potom musia postarať. Zavádza preto nové opatrenia. Známe kúpeľné mesto Bath zavádza emisné poplatky za vjazd áut do centra. Obyvateľov tak chráni pred rizikom astmatických záchvatov. 

Známe britské kúpeľné mesto Bath, v ktorom oddychovali už starí Rimania, zavádza poplatky za vjazd áut produkujúcich nadmerné emisie do historického centra.

Bath je vyhľadávaným cieľom návštevníkov, ktorých zaujíma nielen zdravie, ale aj história a relax. Ale v ére automobilov, ktoré produkujú emisie nebezpečného oxidu dusičitého (NO2), prekračujú najmä staršie dieselové vozidlá zákonné limity. Toxické emisie môžu pritom spôsobiť astmatické záchvaty. Týmto ochorením trpí približne 12.000 ľudí v kúpeľnom meste na juhozápade Anglicka a jeho okolí.

10,50 € za vjazd do centra

V rámci novej iniciatívy tak budú vozidlá produkujúce nebezpečné emisie platiť od 9 libier (10,50 eura) denne za vjazd do centra mesta Bath. Poplatky za vjazd do centra, prvé v Británii mimo hlavného mesta Londýn, sú teda zamerané na zníženie emisií ohrozujúcich zdravie.

Podobné opatrenia aj s podporou vlády pripravujú aj ďalšie mestá ako Birmingham, Bradford či Bristol. Vláda v Spojenom kráľovstve totiž čelí ostrej kritike, a to aj pred súdom, naposledy v roku 2018, za neustále zlyhávanie pri redukcii znečistenia.

V Bathe už novú zónu čistého vzduchu Clean Air Zone, v ktorej sú zavedené poplatky, označujú príslušné značky a boli v nej nainštalované kamery na sledovanie áut. Najvyššie, až 100 GBP za vjazd do zóny 24 hodín denne a sedem dní v týždni, zaplatia najväčší producenti emisií – autobusy, autokary a nákladné vozidlá.

Pre znečistené ovzdušie stráca Británia ročne tri milióny pracovných dní pre ochorenie zamestnancov
Foto: ilustračné, Envato Elements

Astma na Slovensku

Počet astmatikov narastá na celom svete. Slovensko nie je výnimkou. Od roku 1999 do roku 2004 stúpol počet astmatikov na Slovensku o viac ako 62-tisíc.

Svetová zdravornícka organizácia (WHO) definuje astmu ako chronické ochorenie charakterizované opakujúcimi sa záchvatmi dýchavičnosti a sipotu, ktoré sa líšia v závažnosti a frekvencii od pacienta k pacientovi. Príčiny astmy nie sú úplne jasné. K rizikovým faktorom, ktoré prispievajú k rozvoju astmy, patrí vdýchnutie tzv. „astma spúšťačov” ako sú alergény, tabakový dym a chemické dráždivé látky. Aj keď je astma nevyliečiteľné ochorenie, správna liečba umožňuje pacientom dobrú kvalitu života bez výrazných obmedzení.

WHO predpokladá, že do roku 2025 stúpne počet astmatikov na 400-miliónov.

Zdroj: TASR, NCZI

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This