Ortopedický magazín logo

Reklama

Prachové častice v ovzduší zvyšujú výskyt astmy či pľúcnych chorôb

1592 predčasných úmrtí ročne pre zlé ovzdušie

Foto: ilustračné, Envato Elements

Pôsobenie prachových častíc v ovzduší zvyšuje výskyt astmy, kardiovaskulárnych problémov, pľúcnych chorôb a následne vedie k predčasnej smrti. Aktuálne vysoké koncentrácie PM2,5, PM10 a oxidu dusičitého sú na Slovensku príčinou asi 1592 predčasných úmrtí ročne. Vyplýva to z komentára Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) „Niečo je vo vzduchu“. Štúdiu vypracoval spoločne so Svetovou bankou.

„Znečistenie ovzdušia spôsobuje okrem predčasných úmrtí aj vyššiu chorobnosť, čo vedie k obmedzeniu aktivity a strateným dňom práce, ale aj k vyššiemu výskytu chronickej bronchitídy a astmy,“ uvádzajú analytici. Viac ako päť percent všetkých úmrtí je v dôsledku znečistenia ovzdušia v najviac postihnutých oblastiach Žiliny, Košíc a Ružomberka. Zlepšenie kvality ovzdušia v týchto oblastiach by preto podľa IEP malo mať najväčší vplyv na zlepšenie verejného zdravia. „Košice tiež zaznamenali jeden z najvyšších výskytov astmy a chronickej bronchitídy na Slovensku,“ podotkli analytici.

Ekonomické náklady predčasných úmrtí odhaduje IEP na 5,3 miliardy eur ročne. Celkové náklady spojené s nadmernou úmrtnosťou a chorobnosťou spojenou s ovzduším tak predstavujú zhruba 6,9 percenta ročného hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This