Ortopedický magazín logo

Reklama

Pozor na tieto chyby pri silných búrkach

chyby pri silných búrkach

Nerobte tieto chyby pri silných búrkach sprevádzaných vetrom. Ľudia by sa nemali zdržiavať voľných priestranstvách, dvoroch či záhradách. Pokiaľ je to možné, v prípade reálnej hrozby prívalového dažďa by mali ľudia opustiť obydlie. Radí Ministerstvo vnútra (MV) SR na sociálnej sieti. 

Chyby pri silných búrkach

  • V prípade výskytu silných búrok je v domácnostiach potrebné preventívne zaistiť okná a dvere.
  • Na dvoroch, záhradách a balkónoch treba upevniť predmety, ktoré by mohli spadnúť a ohroziť ľudí. Ide napríklad o záhradný nábytok, kvetináče, črepníkové rastliny, náradie, sklenené či plechové predmety, radí MV.
  • Ľudia by pri silných búrkach mali zabezpečiť aj domáce a hospodárske zvieratá.
  • Ak sú osoby počas búrky sprevádzanej vetrom v aute, mali by úplne zastaviť a prečkať ju vo vozidle.
  • Neskrývajte sa pod stromami, vysokými stĺpmi alebo nestabilnými prístreškami.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal aj na piatok výstrahy pred búrkami, ktoré môžu byť spojené s prívalovými zrážkami či krátkodobými, intenzívnymi lejakmi a vetrom. Výstrahy druhého stupňa platia pre východ krajiny, výstrahy prvého stupňa pre stredné Slovensko.

Pomoc pacientom z južnej Moravy

Pripravenosť prijať pacientov po štvrtkovej (24. 6.) búrke a tornáde na južnej Morave deklarovalo päť nemocníc na slovenskej strane. Sú to tieto:

  • Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB),
  • Fakultná nemocnica Trnava
  • a nemocnice v Myjave, Malackách a Skalici.

„Všetky tieto nemocnice deklarovali pripravenosť prijať a ošetriť väčší počet pacientov,“ skonštatoval šéf rezortu Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR ešte vo štvrtok večer prijalo hovor z brnianskeho operačného strediska so žiadosťou o zdravotnícku pomoc. Slovenský rezort zdravotníctva preto vydal pokyn na vyslanie zdravotníckej pomoci. Vydaný bol siedmim ambulanciám záchrannej zdravotnej služby z Bratislavy a štyrom ambulanciám z trnavského regiónu.

„Štyri posádky boli v prípade potreby pripravené na zásah z Trenčianskeho samosprávneho kraja,“ poznamenal Lengvarský.

Posádky záchrannej zdravotnej služby previezli piatich pacientov do nemocníc v Brne a Kyjove, jedna imobilná pacientka bola prevezená do náhradného ubytovania. Oblasť Břeclavska a Hodonínska na južnej Morave zasiahli vo štvrtok silné búrky, ku ktorým sa pravdepodobne pridalo aj tornádo. Záchranári potvrdili tri obete na životoch, počet zranených sa odhaduje na približne dve stovky. Poškodené sú stovky domov.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This