Poznáte najčastejšie mýty o skolióze?
Skolióza je jednou z najčastejších foriem deformácie chrbtice. Ide o vážne ortopedické ochorenie, ktoré môže prejsť až k štrukturálnym zmenám a posunutiu stavcov do neprirodzených uhlov. Deformácie chrbtice sa najčastejšie vyskytujú v priebehu dospievania a zhoršujú sa predovšetkým počas puberty. Podobne, ako aj iné ochorenia, aj skolióza je spájaná s rôznymi mýtami a polopravdami. Poznáte najčastejšie mýty o skolióze?
Podľa Americkej asociácie neurologických chirurgov (AANS) až 80 percent prípadov skoliózy nemá presne identifikovanú príčinu. Vážnosť poškodenia chrbtice sa môže časom zhoršovať a to aj v dospelosti, keď už ľudské telo nerastie. Skolióza navyše postihuje častejšie dievčatá než chlapcov.
Napriek tomu, že so skoliózou sa mnohí z nás stretli vo svojom okolí, alebo ju pociťujú na vlastnej koži, koluje okolo nej množstvo mýtov, ktoré by sme radi na tomto mieste vyvrátili.
Tu sú najčastejšíe mýty o skolióze:
1. Skolióza sa v dospelosti nezhoršuje
Ako bolo spomínané vyššie, skolióza sa skutočne môže zhoršovať aj v období dospelosti, keď ľudské telo už viac nerastie. V minulosti však panovalo presvedčenie, že skolióza súvisí výhradne s obdobím dospievania a že keď človek prestane rásť, prestane sa zhoršovať aj jeho skolióza. Dnes však už vieme, že čím horšia je skolióza v mladosti, tým je pravdepodobnejšie, že bude pokračovať aj v dospelosti.
2. Skolióza bolí
Je pravda, že skolióza v pokročilejších štádiách môže spôsobovať chronickú bolesť, avšak v období vývinu to tak nie je. Aj preto je skríning chrbtice u detí a mladistvých taký dôležitý. Včasné zachytenie porúch chrbtice môže predísť neskorším vážnym problémom.
3. Plávanie je liek
V minulosti boli plávaniu v súvislosti s liečbou skoliózy pripisované až zázračné účinky. V žiadnom prípade vás nechceme od tohto športu odhovárať, no najnovšie zistenia ukazujú, že plávanie skoliózu nelieči. Navyše, ak máte nesprávnu techniku plávania (napríklad držíte neustále hlavu nad vodou), môžete svojej chrbtici skôr uškodiť ako pomôcť.
4. Skoliózou trpia iba dievčatá
Skolióza veľmi často postihuje baletky, či úspešné gymnastky. Azda aj preto je v širšej verejnosti rozšírený názor, že postihuje výhradne nežné pohlavie. Nie je to však pravda. Skolióza postihuje aj chlapcov, i keď zriedkavejšie.
5. Výskyt skoliózy v posledných rokoch výrazne narastá
V uplynulých rokoch sa aj vďaka internetu a sociálnym sieťam povedomie o skolióze výrazne zvýšilo a to pravdepodobne viedlo k mylnému dojmu, že narástol aj jej samotný výskyt. Dlhodobé štatistiky však tento mýtus vyvracajú a potvrdzujú jej výskyt približne u 3 percent svetovej populácie.
6. Ženy so skoliózou nemôžu otehotnieť
Ženy so skoliózou môžu otehotnieť a úplne bezpečne porodiť dieťa prirodzenou cestou alebo cisárskym rezom. Budúce mamičky by však mali vyhľadať svojho lekára, ak je ich skolióza v pokročilom štádiu a spôsobuje im napríklad dýchacie problémy.
7. Skoliózu spôsobujú ťažké ruksaky
Ťažké školské ruksaky jednoznačne spôsobujú nerovnomerné zaťaženie mladej chrbtice a nie sú najlepšie pre vhodné držanie tela, ale určite nespôsobujú skoliózu. Ak by školské ruksaky spôsobovali skoliózu, na túto diagnózu by trpelo omnoho vyššie percento svetového obyvateľstva. Koniec koncov, ťažké a hrubé učebnice sme v ruksakoch do školy vláčili asi všetci.
Redakcia
Foto: Envato Elements