Ortopedický magazín logo

Reklama

Potvrdili ďalší prípad juhoafrického variantu. Na Národnom futbalovom štadióne zaočkovali 1100 ľudí

ďalší prípad juhoafrického variantu COVID-19

Foto: ilustračné, Envato Elements

Tento týždeň bol na Slovensku laboratórne potvrdený ďalší prípad juhoafrického variantu nového koronavírusu. Zatiaľ je tak v krajine laboratórne potvrdených celkovo osem takýchto prípadov. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

Ako priblížil hlavný hygienik SR Ján Mikas, v prípade potvrdeného juhoafrického variantu ide o muža, ktorý priletel z pracovnej cesty zo Somálska a po návrate išiel priamo do domácej izolácie. „Osoba má jeden úzky kontakt zo spoločnej domácnosti. Všetky potrebné protiepidemické opatrenia sú zabezpečené,“ zdôraznil.

„Tento týždeň sme spolu s našimi partnermi z Univerzity Komenského sekvenovali 111 pozitívnych vzoriek z rôznych regiónov Slovenska, pričom sa nám podarilo pripraviť 94 genomických sekvencií. V jednom prípade bol potvrdený juhoafrický variant, v šiestich český variant a až v 87 prípadoch britský variant pandemického vírusu,“ priblížil Boris Klempa z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.
Všetky osoby s potvrdeným juhoafrickým variantom mali cestovateľskú anamnézu a po prekročení hraníc išli priamo do karantény, dodal ÚVZ SR.

Najväčšie veľkokapacitné centrum pre očkovanie na Slovensku

Vo veľkokapacitnom očkovacom centre v priestoroch Národného futbalového štadióna (NFŠ), ktoré je najväčším na Slovensku, od sobotného rána zaočkovali proti COVID-19 doposiaľ 1100 ľudí. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman.

„Som nesmierne hrdý na náš župný tím, ktorý dokázal za mimoriadne krátky čas doslova nemožné. Nielenže sme otvorili najväčšie očkovacie centrum na Slovensku, ale aj najmodernejšie a najbezpečnejšie,“ uviedol na sociálnej sieti predseda BSK Juraj Droba.

Očkovacie centrum slúži všetkým obyvateľom kraja. Zo začiatku má fungovať cez víkendy, prípadne aj v piatky, pri väčšom počte vakcín vie svoje kapacity navýšiť. Otvorené bude od 8.00 do 18.00 h, k dispozícii bude 12 lekárskych staníc.

Nové centrum by malo vedieť zaočkovať denne 2000 až 2500 ľudí. Registrácia bude možná zatiaľ prostredníctvom Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), kraj však pripravuje tzv. záložný zoznam. Týkať sa bude najrizikovejších skupín, ktorý by mal zostaviť spolu s hlavnými odborníkmi pre chronické a akútne ochorenia a zdravotnými poisťovňami.

Zdroj: TASR

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This