Ortopedický magazín logo

Reklama

Pošta doručuje preukazy, ktoré budú slúžiť na prístup do zdravotnej knižky eZdravie

Pošta doručujú preukazy, ktoré budú slúžiť na prístup do zdravotnej knižky eZdravie

Slovenská pošta začala doručovať občianske preukazy bez podoby tváre. Doručovanie sa týka osôb starších ako 65 rokov a mladších ako 15 rokov, ktoré nemajú občiansky preukaz s elektronickým čipom. Slúžiť budú na prístup do zdravotnej knižky eZdravie. Informoval o tom  tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

„Občiansky preukaz bez podoby tváre začne v blízkej budúcnosti slúžiť ako autentifikačný prostriedok na prístup k záznamom elektronickej zdravotnej knižky občana (eZdravie) v ambulancii lekára či v lekárni. Nie je teda možné používať ho napríklad ako cestovný doklad,“ spresnili s tým, že rezort vnútra tieto doklady vydáva a zasiela na adresu trvalého pobytu občana bezplatne.

Je vizuálne identický so štandardným občianskym preukazom, avšak neobsahuje všetky identifikačné údaje osoby (fotografiu a podpis držiteľa),“ doplnili. Ak doručovateľ nezastihne občana na adrese trvalého bydliska, v poštovej schránke zanechá oznámenie o uložení zásielky na najbližšej pošte. „Doklad neprevzatý v odbernej lehote na pošte si budete môcť prevziať na oddelení dokladov OR PZ podľa miesta vášho trvalého pobytu,“ zdôraznili.

Takýto preukaz sa automaticky vydáva pri narodení občana. Tiež pri udelení štátneho občianstva SR osobe do 15 rokov a pri prihlásení občana mladšieho ako 15 rokov na trvalý pobyt na území SR. „Pre osoby do 15 rokov bude mať platnosť 15 rokov, respektíve do vydania štandardného občianskeho preukazu s fotografiou pri dovŕšení 15 rokov veku,“ spresnili.

Pre osoby staršie ako 65 rokov občiansky preukaz bez podoby tváre je vydávaný s platnosťou tiež na 15 rokov. „Ak však občan starší ako 65 rokov požiada o vydanie štandardného občianskeho preukazu s čipom, doklad bez podoby tváre odovzdá pri jeho prevzatí,“ ozrejmili. Odhadujú, že bude potrebné vydať elektronické doklady pre približne 900.000 občanov do 15 rokov a pre 400.000 občanov starších ako 65 rokov.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This