Ortopedický magazín logo

Reklama

Pokiaľ smútenie za blízkou osobou trvá pridlho, človeku môže pomôcť podporná skupina

Pokiaľ smútenie za blízkou osobou trvá pridlho, človeku môže pomôcť podporná skupina

Pokiaľ sa človek dostane do situácie, keď jeho smútenie za blízkou osobou trvá priveľmi dlho, mohla by mu pomôcť podporná skupina. Ako upozornila pri príležitosti jesenných sviatkov Liga proti rakovine (LPR), zvyčajne trvá bežné smútenie približne rok. 

Problematické môže byť aj to, ak po istom čase začne okolie na smútiaceho vytvárať určitý tlak a vyzýva ho k tomu, aby už začal žiť normálny život. Človeka to môže viesť k tomu, že sa ešte viac cíti opustený a izolovaný. „Dlhoročná skúsenosť zo zahraničia, ale aj skúsenosti posledných rokov na Slovensku ukazujú, že jednou z najúčinnejších foriem pomoci pri prežívaní straty sú podporné skupiny pre pozostalých. Ide o pravidelné stretávanie ľudí, ktorí sa ocitli v podobnej situácii,“ povedala onkopsychologička Katarína Klincová.

Vysvetlila, že sa v takejto skupine vytvára priestor na zdieľanie pocitov v bezpečnom prostredí. Každý môže porozprávať svoj príbeh straty a to, ako sa s ňou vyrovnáva. Účastníci sa zároveň  vzájomne podporujú a inšpirujú. To všetko je doplnené o odborný pohľad psychologičky, ktorá členom skupiny pomáha porozumieť aktuálnej situácii, poskytuje im pohľad do situácie z odbornej stránky a zároveň celé stretnutia tematicky vedie.

Pomoc pacientom a ich blízkym

Takéto skupiny realizuje od roku 2019 aj Liga proti rakovine. Nepomáha len onkologickým pacientom, ale aj ich blízkym a takisto aj pozostalým, ktorí po onkologických pacientoch ostávajú.

„V Lige proti rakovine neustále načúvame potrebám tých, ktorí sa na nás obracajú. Na základe našich dlhoročných skúseností si uvedomujeme, že nielen samotní onkologickí pacienti potrebujú pomoc. Často sú to práve ich príbuzní, ktorí čelia veľkej záťaži z toho, že ich blízky človek trpí vážnou chorobou. Ďalšou skupinou sú ľudia, ktorí v dôsledku rakoviny stratili svojho blízkeho,“ doplnila výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová.

Liga proti rakovine ponúka záujemcom možnosť stretávať sa v skupine Pínia. Je však potrebné sa zaregistrovať. Viac informácií je dostupných ma webe ligy. Účasť je bezplatná. K dispozícii sú aj bezplatné individuálne sedenia s onkopsychológmi určené pre onkologických pacientov a ich blízkych.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This