Ortopedický magazín logo

Reklama

Počas horúčav nenechávajte deti ani zvieratá v uzamknutom aute

deti ani zvieratá nenechávajte v uzamknutom aute

V niektorých prípadoch môže nastať smrť už po 15 až 20 minútach strávených pri extrémne vysokej teplote vzduchu.

Počas horúčav by v žiadnom prípade v uzamknutom aute nemali zostať deti ani zvieratá. To isté platí pre starých či bezvládnych ľudí. Pre TASR to povedala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.

Vysvetlila, že v prípade horúčav môže v stojacom aute so zatvorenými oknami stúpnuť teplota až na 60 až 70 stupňov Celzia, čo nemôže zniesť žiaden živý organizmus.

„Vnútrajšok auta sa zmení doslova na skleník a u dieťaťa môže dôjsť k zlyhávaniu základných životných funkcií – vedomia, dýchania a krvného obehu,“ zdôraznila Alena Krčová hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby

V niektorých prípadoch môže nastať smrť už po 15 až 20 minútach strávených pri extrémne vysokej teplote vzduchu.

Problémom je aj to, že z takéhoto nebezpečenstva nevedia uniknúť, nevedia si otvoriť okná alebo dvere. Zdravotnícki záchranári varujú, že prehriatie organizmu môže nastať pri dlhšej ceste vo vozidle bez funkčnej klimatizácie a bez prísunu čerstvého vzduchu. Zdôraznili, že detský organizmus sa prehrieva až päťkrát rýchlejšie ako organizmus dospelého človeka.

Prejaví sa s odstupom niekoľkých hodín zvýšenou telesnou teplotou až horúčkou, bolesťami hlavy, vracaním a celkovou slabosťou.

„Veľmi dôležité je preto dopĺňať tekutiny už počas cesty, aby organizmus mal šancu sám sa ochladzovať potením. Dehydratácia, teda nedostatok tekutín v organizme, totiž urýchľuje prehrievanie organizmu,“ dodala Krčová.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This