Ortopedický magazín logo

Reklama

Plasty sú materiálom minulosti. Vodné mikroorganizmy skrývajú riešenie pre celú planétu

Plasty sú materiálom minulosti

Plasty ničia našu planétu a ročne môžu za obrovské škody vo voľnej prírode. Úspešná technologická firma z Kalifornie však prichádza s riešením, ktoré môže znamenať obrovskú úľavu pre celú planétu Zem.

Firma Newlight z Kalifornie sa sústreďuje na rozvíjanie tzv. uhlíkovo negatívnej výroby. Ide o výrobu, ktorá je zameraná na vytváranie produktov bez prispievania k rastúcej globálnej enviromentálnej kríze. 

Niektoré z vynálezov tejto spoločnosti môžu znamenať skutočnú revolúciu.

Inšpirovaní prírodou

Jedným z hlavných úloh, ktoré si pred rokmi stanovil zakladateľ spoločnosti Mark Herrema, bolo nahradenie plastov prírodnými materiálmi. Teda materiálmi, ktorým príroda rozumie a ktoré sa dokáže prirodzene rozložiť.

Na tento účel mu pomohlo zistenie, že niektoré mikroorganizmy v oceáne konzumujú metán a oxid uhličitý a následne tento uhlík využívajú na svoj rast. Pri tom vytvárajú vo svojich bunkách unikátny materiál s názvom PHB, ktorý podľa Herremových slov dokáže úplne nahradiť plasty.

Od nápadu k výrobe

Práve tento objav stál pri zrode spoločnosti Newlight, ktorej cieľom je tento unikátny materiál vyrábať vo veľkom. Po výskumoch a pokusoch, ktoré trvali viac ako 10 rokov sa zdá, že firme sa skutočne podarilo vytvoriť systém na napodobenie unikátnej oceánskej premeny.

Prelomový proces spočíva v naplnení oceľových nádrží soľným roztokom, do ktorého sa následne pridajú mikroorganizmy z oceánu, metán a vzduch. Mikroorganizmy si v nádržiach pochutnajú na výdatnom skleníkovom obede. 

Nasleduje proces vysokotlakovej filtrácie, ktorý oddeľuje mikroorganizmy od samotného materiálu PHB. Výsledkom tohto procesu je jemný biely prášok, z ktorého je možné vyrábať hotové predmety. Napríklad aj príbor, či slamky. Na rozdiel od tých plastových, sú však predmety z PHB rozložiteľné vo voľnej prírode.

Lepšia budúcnosť nielen pre oceány

Plasty plávajúce v našich oceánoch poznáme z mnohých videí a fotiek. Plastové vrecká, fľaše, slamky, filtre, či obaly z cigariet – to všetko predstavuje pre oceány obrovský problém. Najnovšie vedecké výskumy však ukazujú, že plasty sú materiálom minulosti a môžu byť v krátkom čase nahradené omnoho lepšími alternatívami.

Redakcia

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This