Ortopedický magazín logo

Reklama

Plán optimalizácie siete nemocníc pod paľbou kritiky 

Plán optimalizácie siete nemocníc pod paľbou kritiky 

Mimoparlamentný Hlas-SD kritizuje plán optimalizácie siete nemocníc. Podpredseda strany a člen Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo Richard Raši (nezaradený) v stredu na tlačovej konferencii uviedol, že reforma prinesie zrušenie 22 regionálnych nemocníc a zlikviduje 38 percent všetkých akútnych lôžok. Konkrétne má ísť o 10.729 lôžok.

Nemocnice majú byť rozdelené do piatich stupňov od národných po komunitárne. Raši hovorí, že v komunitárnych sa podľa materiálu bude poskytovať iba určitá forma urgentnej starostlivosti na mieste, jednodňová starostlivosť a  stacionáre.Čo sa týka lôžkovej starostlivosti, poskytovali by iba následnú alebo rehabilitačnú starostlivosť.

„V ľudovej reči to znamená, že to bude niečo ako poliklinika s lôžkovou časťou, kde bude liečebňa dlhodobo chorých a zopár rehabilitačných lôžok. Ak sa vám stane vážny úraz, dostanete infarkt alebo mozgovú príhodu, tieto nemocnice pacientov komplexne liečiť nebudú, budú ich posúvať do nemocníc vyššieho typu,“ povedal nezaradená poslanec Richard Raši.

O nemocnicu vraj prídu pacienti v:

 • Malackách,
 • Komárne,
 • Veľkom Krtíši,
 • Dolnom Kubíne,
 • Liptovskom Mikuláši,
 • Rimavskej Sobote,
 • Zvolene,
 • Brezne,
 • Kežmarku,
 • Levoči,
 • Snine,
 • Svidníku,
 • Vranove nad Topľou,
 • Kráľovskom Chlmci a
 • Trebišove.

Poslanec tiež uviedol, že podľa návrhu rezortu zdravotníctva zmiznú pôrodnice v Humennom, Snine, Myjave či v Rimavskej Sobote.

Reforma je naviazaná na čerpanie peňazí z plánu obnovy. Podľa Rašiho túto požiadavku Brusel nemal. Dodal, že pripravovaná reforma zdravotníctva ide proti obyvateľom Slovenska v regiónoch.

Ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) vyzval, aby vysvetlil, na základe čoho si vybral 22 nemocníc.

„Zároveň sa pýtam koaličných lídrov a premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), či táto likvidácia nemocníc a dostupnej zdravotnej starostlivosti má naozaj ich politickú podporu. Reforma zdravotníctva má byť totiž o vyliečenom pacientovi, a nie o počte zrušených lôžok,“ uzavrel.

Názor Hlasu-SD víta aj mimoparlamentná SNS. Tá poukázala na to, že aj v minulosti odmietla reformu, známu ako stratifikácia, bývalej ministerky Andrey Kalavskej a vtedajšieho predsedu vlády Petra Pellegriniho. „Stratifikáciu nesmieme dovoliť a veríme, že ju minister Lengvarský ani nenavrhne,“ informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová.

V tejto súvislosti reagoval aj opozičný Smer-SD, ktorý víta, že predstavitelia Hlasu–SD zmenili názor, pokiaľ ide o optimalizáciu zdravotníckych zariadení. Šéf strany Robert Fico taktiež niekoľkokrát v minulosti odmietol bývalú ministerku Kalavskú s myšlienkou stratifikácie zdravotníctva „.

Ministerstvo obhajuje plán optimalizácie siete nemocníc

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR odmieta kritiku mimoparlamentného Hlasu-SD, že optimalizáciou siete nemocníc zanikne takmer 11.000 akútnych lôžok, alebo sa zhorší dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Ako v reakcii pre TASR informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, lôžka, ktoré pred pandémiou zostávali nevyužité, by sa transformovali v horizonte niekoľkých rokov na základe presných analýz a dát na iný typ lôžka s lepším manažmentom pacienta.

„Zástupcovia predmetnej politickej strany vyjadrovali počas svojho vládnutia obdobnej reforme podporu. Preto, ak sú ich zámery, kroky v prospech občana, by sme skôr očakávali konštruktívny dialóg ako vytĺkanie politického kapitálu z reformy, o ktorú sa v slovenskom zdravotníctve snažia ľudia 15 rokov,“ uviedla.

Ambíciou je podľa jej slov radikálne zvýšiť kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti, čo je aj cieľom Plánu obnovy a odolnosti SR. MZ SR tvrdí, že slovenské zdravotníctvo bolo dlhé roky zle riadené, nemocnice sú chronicky zadĺžené a zdravotníci nespokojní.

Redakcia

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This