Ortopedický magazín logo

Reklama

Pijete kávu? Arabica dosiahla najvyššiu cenu za posledných 6,5 roka

Arabica dosiahla najvyššiu cenu za posledných 6,5 roka

Ceny kávy Arabica v pondelok prudko vzrástli a dostali sa najvyššie za viac než 6,5 roka. Dôvodom sú mrazy v Brazílii, ktoré ohrozujú úrodu.

Kávovníky sú mimoriadne citlivé na mráz, ktorý ich môže vážne poškodiť alebo dokonca úplne zničiť. Podľa predbežných odhadov brazílskej poľnohospodárskej agentúry Conab minulotýždňové mrazy zasiahli 150.000 až 200.000 hektárov, teda 11 % z celkovej plochy vysadenej kávovníkmi.

„To je prvýkrát od roku 1994, čo Brazília zažila takéto počasie,“ uviedla spoločnosť I & M Smith, ktorá obchoduje s kávou.

Termínované kontrakty na kávu Arabica na burze ICE v pondelok prudko stúpli, septembrový kontrakt sa dostal až na 2,152 USD (1,8257 eura) za libru (0,453 kg), čo bolo o 13 % viac v porovnaní s jeho piatkovou (23. 7.) zatváracou cenou. Zároveň to bola najvyššia cena pre kontrakt s dodávkou v nasledujúcom mesiaci od októbra 2014.

„Rozsah škôd stále nie je známy,“ uviedol obchodník s agrokomoditami firmy Britannia Global Markets Charles Sargeant. Dodal, že odhady škôd stúpli na 5,5 milióna až 9 miliónov vriec (po 60 kg) z 2 až 3 miliónov v minulom týždni.

Vplyv kávy na naše zdravie

Pitie kávy sa spája s prevenciou pred Alzheimerovou chorobou a demenciou, ďalej:

  • znižuje hladinu cukru v krvi,
  • zrýchli vám metabolizmus, tým napomáha spaľovaniu tukov,
  • znižuje riziko vzniku cirhózy pečene,
  • zvyšuje krvný tlak, čo ocenia najmä ľudia s dlhodobo nízkym alebo klesajúcim krvným tlakom.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This