Ortopedický magazín logo

Reklama

Philippe Croizon – muž bez nôh a rúk, ktorý si svojimi výkonmi podmanil svet

podmani sil svet, aj bez nôh a rúk

Zdroj: Instagram Philippe Croizon

Philippe Croizon je výnimočný športovec, ktorého odhodlanie a zápal pre prekonávanie tých najťažších prekážok nepoznajú hranice. Muž, ktorý stratil obe ruky aj nohy sa odhodlal k výkonom, na ktoré si trúfne aj veľmi málo úplne zdravých ľudí.

Sympatický Francúz sa istý čas živil ako klampiar, no v roku 1994 utrpel pri oprave antény na streche domu ťažké zranenia, po ktorých mu museli amputovať horné aj dolné končatiny. Mnohí si mysleli, že stratil chutiť žiť, no Philippe počas rehabilitácie všetkých prekvapil svojim záväzkom, že raz prepláva Lamanšský prieliv. K tomuto sľubu ho inšpirovalo sledovanie dokumentu o plavcoch, ktorí to už dokázali.

Príprava

Phillipe svoj záväzok zobral vážne a po absolvovaní rehabilitácie začal hľadať spôsoby, ako ho splniť. Čakali ho náročné tréningy, pri ktorých pomocou na mieru navrhnutých protéz dokázal prekonať aj dlhšie vzdialenosti. 

Philippe Croizon
Foto: www.instagram.com:croizonphilippe:

Jeden pár jeho špeciálne navrhnutý plutiev stojí až 12 000 eur a je vyrobený z karbónu a titanu.

Dva roky pred preplavom sa jeho tréning zintenzívnil. Phillipe strávil vo vode až 35 hodín týždenne a v rámci prípravy dokázal zaplávať aj niekoľko kratších pretekov.

Sen skutočnosťou

V sobotu 18. septembra 2010 sa Phelippeho sen premenil na realitu a po 14-hodinovej plavbe prekonal 34-kilometrovú vzdialenosť medzi anglickým a francúzskym pobrežím. Stal sa tak prvým športovcom bez končatín, ktorý dokázal preplávať Lamanšský prieliv. Týmto výkonom ohúril a inšpiroval celý svet. 

Phellipe Croizon sa v nasledujúcich rokoch zúčastnil mnohých ďalších plaveckých pretekov a v roku 2017 dokonca štartoval na Rely Dakar v špeciálne upravenom automobile. Preteky dokončil na 48. mieste spomedzi 317. účastníkov.

podmanil svet, aj bez nôh a rúk
Foto: instagram.com:croizonphilippe

V roku 2006 vydal knihu s názvom J’ai décidé de vivre (Rozhodol som sa žiť).

redakcia

Foto: Instagram Philippe Croizon https://www.instagram.com/croizonphilippe/

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This