Ortopedický magazín logo

Reklama

Pandémia koronavírusu zvýšila úmrtnosť na tuberkulózu 

zvýšil s počet prípadov tuberkulózy

Mycobacterium tuberculosis je patogénny bakteriálny druh v rodine Mycobacteriaceae a pôvodca väčšiny prípadov tuberkulózy. Foto: Envato Elements

Vplyv pandémie koronavírusu na úmrtnosť na tuberkulózu (TBC) je „horší, ako sa očakávalo“, varovalo tento týždeň Partnerstvo Stop tuberkulóze (Stop TB Partnership) – zoskupenie organizácií a krajín usilujúcich sa o odstraňovanie TBC vo svete. Informovala o tom agentúra DPA. 

Opakované lockdowny „znemožnili prístup k diagnostickým a liečebným službám“, uvádza Partnerstvo. Pozornosť, ktorú na seba v nemocniciach a vo vládach na celom svete strhla koronavírusová pandémia, „vážne poškodila pozornosť, ktorá sa venuje TBC v krajinách s nízkym a stredným príjmom“. Výsledkom bol „drastický pokles“ v diagnostike a liečbe, najmä v deviatich krajinách s „vysokou záťažou TBC“, ako sú India a Indonézia.

Podľa indického ministra zdravotníctva Harša Vardhana, ktorý predsedá rade Partnerstva, „TBC nezmizla, kým zápasíme s pandémiou ochorenia COVID-19“. „Ľudia sa rozptýlili, zdravotníkov presmerovali a zdravotné systémy preťažili,“ povedal minister.

Z približne desiatich miliónov prípadov zomrie ročne na TBC 1,5 milióna ľudí, uvádza Partnerstvo. V nízko- a strednepríjmových krajinách je TBC príčinou úmrtí „omnoho častejšie ako COVID-19“. Hlásených 121 miliónov prípadov koronavírusu na celom svete viedlo k úmrtiam takmer 2,7 milióna ľudí bez ohľadu na bohatstvo krajín.

TBC a COVID-19 sú choroby dýchacích ciest prenášané vzduchom s niektorými podobnými príznakmi, ako je kašeľ, horúčka a dýchavičnosť, TBC je však bakteriálne, nie vírusové ochorenie.

Aj keď TBC „existuje už od čias faraónov“, vakcína proti nej bola vyvinutá len pred sto rokmi a „jej účinnosť u dospelých je nízka“, uvádza Partnerstvo. Naopak, vakcíny na koronavírus boli vyvinuté len nedávno a „ako dúfame, ukončia pandémiu“, povedala Thokozile Phiriová Nkomaoví z Malawi – členka rady Partnerstva.

Partnerstvo Stop tuberkulóze organizuje podujatia, na ktorých „chce ukázať rozsah epidémie a predstaviť preventívne a terapeutické prostriedky v boji proti tejto chorobe“. Jeho cieľom je vyvolať záujem o výskum TBC a o poskytovanie starostlivosti pacientom s touto chorobou.

Zdroj: TASR/DPA

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This