Ortopedický magazín logo

Reklama

Paliatívna starostlivosť na Slovensku sa významne posunula

paliatívna starostlivosť

Na snímke priekopníčka paliatívnej starostlivosti na Slovensku Kristína Križanová si preberá mimoriadne ocenenie počas galavečera Krištáľové krídlo 2018 v priestoroch opery Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave 27. januára 2019. FOTO TASR - Pavel Neubauer

Paliatívna starostlivosť na Slovensku sa významne posunula, uviedla Kristína Križanová, zakladateľka a prvá primárka oddelenia paliatívnej starostlivosti Národného onkologického ústavu v Bratislave. Hodnotí tak obdovie, odkedy sa tejto oblasti venuje. Teda posledných 25 rokov.

  • Kristíne Križanovej, ktorá je priekopníčkou paliatívnej starostlivosti na Slovensku, v nedeľu (27. 6.) udelila prezidentka štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy.
  • Prezidentka ocenila 24 osobností spoločenského, kultúrneho, ako aj športového života, z toho piatich in memoriam. Štátne vyznamenania udelila ôsmim ženám a 16 mužom v budove Slovenskej filharmónie v Bratislave.

Vývoj paliatívnej medicíny sa za roky podľa Križanovej posunul, pretože na Slovensku pôsobia lekári, ktorí sa tejto oblasti venujú.

„Ja osobne už mám nasledovníčky, čiže nádej je obrovská,“ poznamenala Križanová.

Ako uviedla, v oblasti paliatívnej starostlivosti je potrebná nielen podpora štátu, ale aj podpora zdravotníctva. „Pretože súťažíme o tie isté zdroje. Nie je to priorita pre poisťovne, ani pre nikoho, pretože víťazná medicína má väčšiu prioritu v rámci zdravotníctva,“ dodala.

V súvislosti s ocenením uviedla, že to bola veľmi silná udalosť. Tvrdí, že je veľmi rada, pretože toto štátne vyznamenanie je za všetkých ľudí, ktorých sprevádzali.

Doktorka Križanová je hlavnou odborníčkou pre paliatívnu medicínu na ministerstve zdravotníctva. Svoj etický kódex postavila na zásade „pomáhať, neškodiť, neopustiť a neklamať“. Tvrdí, že neoddeliteľnou súčasťou dobrej medicínskej praxe je aj dobrá paliatívna starostlivosť. Je aktívna v slovenských aj medzinárodných organizáciách v oblasti paliatívnej medicíny, prednáša študentom aj laickej verejnosti, spolupracuje s dobrovoľníkmi a podieľa sa na množstve osvetových aktivít.

Zdroj: TASR

Foto: TASR – Pavel Neubauer

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This