Ortopedický magazín logo

Reklama

Pacientom s cystickou fibrózou preplatia novú modernú liečbu

Pacientom s cystickou fibrózou preplatia novú modernú liečbu

Pacientom s cystickou fibrózou sa od septembra rozšíri možnosť liečby o celosvetovo najmodernejšiu terapiu. Do zoznamu liekov, ktoré preplácajú zdravotné poisťovne, pribudli dva nové, určené pre dospelých a dospievajúcich pacientov od 12 rokov. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

„Na Slovensko sa podarilo doviesť tú najšpičkovejšiu liečbu, akú súčasná medicína dokáže ponúknuť,“ povedala štátna tajomníčka rezortu Jana Ježíková. Tieto lieky podľa jej slov pacientom výrazne predĺžia život a môžu sa vďaka nim plnohodnotne vrátiť do bežného života.

Ďakujeme všetkým, ktorým sa podarilo zhmotniť tento historický prielom pre pacientov s cystickou fibrózou… Je to nádej a dobrý signál pre celý náš zdravotný systém,“ reagoval Peter Štepánek, člen klubu cystickej fibrózy a otec pacienta.

Cystická fibróza je dedičné ochorenie, zapríčinené mutáciami v géne, ktoré sa prejavuje multiorgánovým ochorením. Ochorenie postihuje rovnomerne obe pohlavia. Ovplyvňuje najmä deti a mladých dospelých a spája sa s vysokou mierou včasnej úmrtnosti. Cystická fibróza nie je nákazlivá.

Aké sú príznaky cystickej fibrózy?

–  veľmi slaný pot (5-6x slanší ako u zdravej populácie)
–  trvalý kašeľ, hlavne pri telesnej záťaži (spriechodňuje dýchacie cesty)
–  chronické infekcie dýchacieho systému
–  časté zápaly pľúc a priedušiek
–  zápaly prínosových dutín, nosné polypy
–  časté návštevy toalety (mastné, zapáchajúce a objemné stolice)
–  nízka telesná hmotnosť, zmeny chutí do jedla
–  prolaps recta
–  ochorenie pečene
–  paličkovité prsty
–  neplodnosť
–  ľahká unaviteľnosť a ochabnutosť vplyvom straty soli, najmä v lete

Podľa Klubu cystickej fibrózy je každý 25-ty človek v populácii nosič génu CF. Na Slovensku je podľa štatistických údajov 250 000 nosičov CF. Každé 400. manželstvo je potencionálnym manželstvom dvoch nosičov. Aby sa narodilo dieťa s CF, musia byť obaja rodičia nosičmi génu CF.  Ich dieťa môže, ale nemusí byť pacientom s cystickou fibrózou.

Zdroj:

TASR

Klubu cystickej fibrózy

Foto: ilustračné, Envato Elements 

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This