Ortopedický magazín logo

Reklama

Pacientom s amputovanou dolnou končatinou sa ich protéza často zdá príliš ťažká

Pacientom s amputovanou dolnou končatinou sa ich protéza často zdá príliš ťažká

Foto: ilustračné, Envato Elements

Prišiel na to tím výskumníkov, hoci protéza je zvyčajne najmenej o polovicu ľahšia ako pôvodná končatina. Tím výskumníkov z oddelenia zdravotníckych vied a technológie Švajčiarskeho federálneho inštitútu technológie (ETH) v Zürichu vedený profesorom Stanisom Raspopovicom zistil, že pripojenie protézy na nervovú sústavu pacienta mu môže pomôcť vnímať protézu ako ľahšiu.

Výskumníci v spolupráci s medzinárodným konzorciom Raspopovic v uplynulých rokoch vyvinuli protézu, ktorá pomocou elektród implantovaných do stehna poskytuje pacientovi neurologickú spätnú väzbu. Informácie z dotykových senzorov umiestnených na plôške protetického chodidla a z uhlových senzorov v elektronickom kolennom kĺbe sú premieňané na prúdové impulzy. Tie sa cez elektródy prenášajú priamo do nervov dolnej končatiny. Podľa zistení švajčiarskych výskumníkov, uverejnených v marci 2021 v časopise Current Biology, takáto neurologická spätná väzba zvyšuje mieru akceptovania protézy pacientom.

Redakcia, zdroj: https://www.cell.com/current-biology/pdfExtended/S0960-9822(20)31782-6

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This